Ailede Cinsel Eğitimin Önemi

Evrensel olarak bakıldığında cinsellik üzerine eğitim çoğu kültürde üstü kapalı bir şekilde geçiştirilen ve görmezden gelinen bir konudur. Bazı aileler, çocukların cinsellikle ilgili merak ettiklerini görmezden gelmekte ya da cinsel sorunların konuşulmadıkça zamanla geçeceğini düşünmektedir. Aslına bakılırsa çocukları cinsel eğitimden uzak tutmak ilerideki yaşlarda cinsel aktivitenin erken başlangıcına ve korunmasız ilişki gibi cinsel davranışların oluşmasına neden olur. Bunun yanında bu gençler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara ve plansız gebeliğe karşı savunmasız kalabilmektedir. Diğer yandan cinselliğin tabu olması ileride yetişkinlik döneminde partneri ile olan ilişkisini de olumsuz yönde etkileyecektir. Yapılan birçok araştırma ailedeki cinsel eğitimin gençleri, riskli cinsel davranışlara karşı koruyabildiğini göstermektedir. Bu nedenle cinselliğin tabu olarak karşılandığı toplumlarda, aileler cinsel eğitim konusunda bilinçlendirilmeli ve cinsellikle ilgili iletişim becerileri kazandırılmalıdır.
Genellikle cinsel eğitim denildiğinde, ailelerin aklına cinselliğin fizyolojik olarak tek bir yönü gelmektedir. Çocuklara cinsel eğitim verilirken bulundukları gelişim dönemi göz ardı edilmemeli ve cinsiyet rolleri, mahremiyet, cinsel sağlık gibi konuların bütününü kapsayan bir eğitim verilmelidir.
Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşmak
Erken yaşlardaki cinsel eğitim, çoğunlukla çocukların vücutlarına nasıl bakması gerektiği ve vücut bütünlüğünü korumak ile ilgilidir. Çocuklar yürümeyi ve konuşmayı öğrenirken, bedenlerini de yavaş yavaş tanımaya başlarlar. Çocuğunuz bedeni hakkında sorular soruyorken, onun sorduklarına değer verin ve yaşına uygun yanıtlar verin. Çocuğunuz daha fazlasını bilmek isterse yine soracaktır. Eğer konuyu konuşmak sizi çok zorluyorsa, konu hakkında yazılan bir hikâye kitabından yararlanmanız faydalı olacaktır.
Diğerleri Hakkında Merak
3 ya da 4 yaşına kadar, çocuklar genellikle kız ve erkeklerin farklı cinsel organları olduğunu fark eder. Bu keşif, yetişkinlerin cinsel faaliyetlerinden uzaktır ve küçük çocuklar arasında gerçekleştiğinde zararsızdır. Size merak ettiklerini sorabilirler. Bu noktada çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde dürüst yanıtlar vermeniz önem taşımaktadır. Sorduğu soruları görmezden gelmeniz, onun yanlış bir soru sorduğu izlenimini taşımasına sebep olacak ve suçluluk duymasına neden olacaktır. Çocuğunuza yaşadığı değişimleri aktarmak istiyorsanız, yaşına uygun olan cinsel eğitim materyallerini kullanabilirsiniz.
Cinsel eğitim verirken aşağıda sayılan maddelere önem vermeniz, çocuğunuzun gelişimi adına faydalı olacaktır:
– Çocuğunuza vücudunun kısımlarını ve ne işe yaradıklarını öğretin.
– Vücut bütünlüğünün önemini anlatın ve başkalarının onun vücudunun özel bölgelerine dokunamayacağını aktarın.
– Bir sorun ile karşılaştıklarında, öğretmenler de dâhil olmak üzere kimden yardım isteyebileceklerini hatırlatın.
– Çocuğunuzla cinsellik üzerine konuşurken, onun kendini güvende hissettiği bir ortamı oluşturun.

Uzm. Klinik Psikolog Nurcihan Alpaydın

KAYNAKÇA
Better Health, Talking to Primary School Children About Sex, www.betterhealth.vic.gov.au
Breuner, C. C. (2019) Sexuality Education for Children and Adolescents, www.pediatrics.aappublications.org
Tuğrul, B., Artan, İ. (2001) Çocukların Cinsel Eğitimi İle İlgili Anne Görüşlerinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 20: 141 – 149

Randevu Al Hemen Ara