fbpx
Bir Takıntı Olarak Saç, Kirpik veya Kaş Yolmak

Bir Takıntı Olarak Saç, Kirpik veya Kaş Yolmak

Trikotilomani; özellikle stresli veya endişeli olunan durumlarda, saç/kaş/kirpik ile oynayarak, çekiştirerek veya kopararak rahatlama davranışıdır. Aynı zamanda, Obsesif-Kompulsif Bozukluğun bir parçası olan kompulsiyon davranışlarından biri olarak sayılır. Bunun sonucunda, davranışın sürmesinden ötürü koparılan yerlerin yerine yenisinin gelmesi söz konusu olamadığı için, kişide kellik oluşturabilir.

Trikotilomani Nedir?

Kompulsiyonların biyolojik bir kökeni vardır ve birçok insan hayatının belirli döneminde düşünmeden, dürtüsel bir şekilde hareket edebilir. Görünen o ki, bu kişiler stres faktörü karşısında kendilerini rahatlatmak isterler, ancak bunu saç/kirpik/kaş kopararak yaparlar. Bu takıntılı davranışlar, genellikle kontrol edilemez ve kişinin dış görünüşünü önemli ölçüde değiştirebilir. Bu sebeple, bu bozukluktan muzdarip kişiler özgüven eksikliği yaşayabilirler.

Davranışlarınızı Kayıt Altına Alın

Çekme, oynama veya koparma davranışınızı kayıt altına almanız, dürtüsel olarak yapmış olduğunuz bu davranışlarla sizi yapıcı bir şekilde yüzleştirir. Ne zamanlar çekme, oynama veya koparma davranışınız oluyorsa ve saçınızın/kaşınızın/kirpiğinizin hangi bölgelerini çekiyorsanız, bunları not edin.

Trikotilomani Belirtileri

Bunları not ediyor olmak, sizlere bu davranışı başlatan sebepleri bulmanızda yardımcı olacaktır. Bu teknikte uzmanlaşana kadar, sabırlı olun ve uygulamaya devam edin. Genellikle bu davranışı başlatan sebepler; kaygı ve hüsran duygusu olmaktadır.

Trikotilomaninin belirtileri arttığında ve artık baş edemeyeceğinizi düşündüğünüzde, bir ruh sağlığı uzmanında destek almanız önerilir.

Trikotilomani Tedavisi

Birçok farklı tedavi yöntemi Trikotilomani’nin tedavisinde etkilidir. Hoşgörülü ancak yapılandırılmış bir yaklaşım sizlere iyi gelecektir. Özellikle bilişsel-davranışçı terapi yöntemleri tedavi yöntemi olarak oldukça işe yarayacaktır.

Psikoterapi; düşünce örüntülerinizi ele alır, farkındalığınızı arttırır ve bu davranışı kontrol edebilme becerisi kazandırır. İlaç tedavisi de bir alternatif olarak kullanılabilir, ancak psikoterapi ve ilacın bir arada kullanımı çok daha hızlı ilerleme kaydedilmesini sağlayacaktır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın