Çocuklara Koronavirüs Gibi Hastalıkları Nasıl Anlatmalıyız?

“Corona virüsü beni de hasta edecek mi?” kaygısı bizleri etkilemenin yanında çocukları daha büyük bir bilinmezliğe sürüklemiş olabilir. Peki biz çocuğumuza Corona gibi hastalıkları nasıl anlatmalıyız?

Ebeveyn olarak çocuklarımızı her konuda korumak ve bilinçlendirmek, çevreden duydukları bilgilere karşı onlara açıklama yapmak bizim görevimizdir. Çocuklar her ne kadar hayal güçleri ile harikalar yaratsalar da bu tarz hastalıkları anlamlandırmada güçlük çekebilirler.

Böyle durumlarda somut bilgiler vermek çocukların hastalıkları anlamaları konusunda kolaylık sağlamış olacaktır.

Hepimizin bildiği gibi dışarıda pek çok virüs bulunmakta ve biz bunları göz ile görememekteyiz. Soyut kalabilecek bu gibi konuların örneklerle çocuklara aktarılması ve somut hale getirilmesi çocukların daha rahat kafalarında canlandırabilmelerine yardımcı olacaktır.

Örneğin “Bazen öksürürüz, ateşimiz çıkabilir, grip olabiliriz ve bunlara aslında etrafta göremediğimiz minicik virüsler neden olabilir.” gibi basit bir açıklama yaparak başlayabiliriz. Masaya şeker dökerek ya da tuz olabilir. Bir tanesini çocuğa gösterip “Bu tuz parçası ne kadar da küçük değil mi? virüs bundan çok çok daha küçük. O yüzden biz bu virüsleri göremiyoruz.” gibi somut cümlelerle kolayca anlatabiliriz.

Bu virüsler hasta olan insanlarda bulunur ve o insanlar bir yere dokunduğunda ya da öksürdüğünde o ortamın temizlenmemesi durumunda virüsün bize de geçme ihtimali olabilir. O yüzden bol bol elimizi yıkamalı, ellerimizi yüzümüze temas ettirmemeli, öksürürken tek kullanımlık peçeteler kullanmalı, peçete yoksa elimiz yardımıyla ağzımızı kapatarak öksürmeliyiz. Bu yararlı bilgileri anlattıktan sonra el yıkama ve dezenfektan sürmenin nasıl olacağını da çocuğumuza gösterebiliriz.

Her öksürene virüs bulaşmış gözü ile bakılması da yine onları kaygılandırmaya yol açabilir.

Hasta olan kişiler çok öksürebilir, ateşi çıkabilir, nefes almakta zorlanabilirler. (Çocuğunuzun anlayacağı şekilde ateşi tanımlayabilirsiniz.) gibi basit cümlelerle ona tüm bu belirtileri dramalar ve kuklalarla anlatmanız çocuğunuzun hastalık konusunda rahatlamasını sağlayacaktır.

Çocuklar bazen “Hastalık bana gelirse ne yapacağım, ya ben de öyle nefes alamazsam?” gibi sorular sorabilir ve korkularını ifade etmek isteyebilirler. Çocukların bu kaygılarını da gidermek için doktorların her hastalığa yardım ettiği gibi bu hastalık için de özel yöntem ve tedavileri olduğunu ve hastanelerde bu hastalıkların hızlıca iyileştiğini aktarabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, süreç içerisinde çocuğun yanında bu tarz olumsuz konuları sıklıkla konuşmamak ve televizyon, sosyal medya gibi yerlerde bu tarz haberleri duymaması konusunda özen göstermek, kendi kaygımızı da revize ederek bilinçli ebeveyn tutumları sergilemek sizlere de çocuklarınıza da iyi gelecektir.

Psikolog Ecem Karataş

Randevu Al Hemen Ara