fbpx
Değişim zaman aldığında ne yapmalı?

Değişim zaman aldığında ne yapmalı?

Yapılması en zor şey, hiçbir değişiklik belirtisi görmediğinizde çabalamaya devam etmektir. Bunun nedeni, insan beynimizin, çabalarımızın bizi istediğimiz şeye ve kim olmak istediğimize yaklaştırdığına dair somut, ölçülebilir, gözlemlenebilir kanıtları sevmesidir.

İlerleme ve değişime dair gözlemlenebilir kanıtlar, umudu artırır ve yorulmuş olsak bile bizi mücadeleyi sürdürmeye teşvik eder. Bu, terapideki birçok danışan arasında yaygın bir şikâyettir. Bununla birlikte, tüm büyüme ve değişimlerde olduğu gibi, bir günde kayda değer hiçbir şey olmaz.

Değişim sürecinde yardımcı olabilecek bazı ipucular mevcuttur.

  1. Ayrıntılı bir günlük kayıt tutun

Yazmaya değmediğini düşünseniz bile, gözlemlenebilir tüm değişiklikleri yazın. Günlük kayıtlar yararlıdır çünkü genellikle hafızalarımızda kalıcı olmayan küçük değişiklikleri hesaba katmamıza yardımcı olurlar.

  1. Hedefinizin dışında bir hayatınız olsun

Bir hedef üzerinde çalışırken, zamanınızı nasıl harcadığınızı çeşitlendirmek önemlidir. Böylece hedefinizin yeterince hızlı gerçekleşmemesinin yarattığı hayal kırıklığını azaltabilirsiniz.

  1. Beklentilerinizi sorgulayın

Gerçekçi olmayan beklentiler hayal kırıklığı yaratır ve karşılanmadığında iyileşmek zor olabilir. Büyük hayaller kurmak teşvik edilse de karşılanma olasılıklarının daha yüksek olması için uygulanabilir beklentiler geliştirmek önemlidir.

  1. İlerlemenizi veya değişim yolculuğunuzu başka birininkiyle kıyaslamayın

İlerleme ve değişim yolculuğu çok kişiseldir. Bu, farklı insanlar için farklı olacağı anlamına gelir. Başka birinin yoluna bakmak yerine, yolculuğunuzda olanları fark etmeye dikkat edin.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın