DEHB Aile Desteği

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan Çocuğunuza Nasıl Destek Olabilirsiniz?

            Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çok yönlü olarak ele alınması gereken bir durumdur. Bu konuda uzman psikologlar tedavi planını oluştururken, ebeveynlerin de uzmanla işbirliği yaparak çocuklarını desteklemeleri gerekmektedir. Ebeveynlik tutumu ve ev ortamı çocuğun yaşadığı problemleri en aza indirmesine yardımcı olabilmektedir.

  1. Rutin ve Düzen

Çocuğunuz için oyun, ders, yemek ve uyku gibi aktivitelerin saatini ve süresini planlayın. Çocuğunuzu her gün bu düzeni devam ettirmesi konusunda destekleyin. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda belirli bir rutini takip etmek dikkat ve kendini kontrol etme becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

  1. Net ve Anlaşılır Kurallar

Çocuğunuza ev ortamında kuralları net ve basit dille ifade edin.  Kuralların yazılı olduğu bir panoyu görebileceği bir yere asın. Kurallara uymadığında sonucunun ne olacağı konusunda net bir şekilde bilgilendirin.

  1. Davranış Beklentisi

Çocuğunuzdan beklediğiniz davranışları net ve basit bir şekilde ifade edin. Küçük hatırlatmalarda bulunun. Beklentileri gerçekleştirdiği zamanlarda ise olumlu sözel ifadelerle onu ödüllendirin. Yapmadığı davranışlara değil, yaptıklarına odaklanmaya çalışın.

  1. Hedef Belirleme

Çocuğunuzla birlikte günlük ve haftalık hedefler belirleyin. Hedefler için birlikte basit renkli bir çizelge hazırlayın. Günlük hedefleri küçük parçaların bölün. Hedefine ulaştığında çizelgede işaretleyip, küçük bir kutlama yapabilirsiniz.

  1. Yapılacak İşler Listesi

DEHB’li çocuğunuz günlük rutinde birçok şeyi yapmayı unutabilir. Hem evde hem okulda birlikte hazırlayacağınız bir kontrol listesi yararlı olacaktır. Kontrol listesine bakarak yapılması gerekenleri yapması ve işaretlemesi konusunda destekleyin(Örneğin; evden çıkmadan önce çantasını kontrol etmek, ödevini çantasına koymak gibi).

  1. Destek Olma

Çocuğunuz çalışma alışkanlığı kazanana kadar, yanında oturarak ona destek olabilirsiniz. Dikkatinin dağıldığı noktaları fark edebilir, tekrar odaklanması için onu yönlendirebilirsiniz. Bir süre sonra bunu kendi başına yapmasını isteyebilirsiniz.

  1. Kronometre Kullanımı

DEHB’li birçok çocuk zamanı fark etme, zaman planlaması yapma konusunda problem yaşar. Kronometre kullanarak belirli işleri belirli zamanda tamamlamasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde zaman yönetimi konusunda destekleyebilirsiniz.

  1. Egzersiz

Düzenli olarak yapılan egzersiz, çocuğunuzun dikkatini ve konsantrasyonunuarttırır.  Egzersiz sırasında yönergeyi takip etmesi ve uygulaması gerektiğinden, yönergeye dikkatini verme konusunda gelişim gösterebilir. Grupla yapılan egzersizlerde ise grubu takip etme ve uyum sağlama konularında gelişim gösterebilir.

  1. Beslenme

Çocuğunuzun sağlıklı şekilde beslenmesi, özellikle de kafeinli ve şekerli gıdalardan uzak durması da DEHB semptomlarının azalmasına yardımcı olabilmektedir.

  1. Sosyal Ortam

DEHB’li çocuklar kimi zaman diğer insanların beden dilini, yüz ifadesini, duygularını anlamakta zorlanabilirler. Çocuğunuza sosyal bir ortam yaratarak, diğer insanların beden dili, yüz ifadesini takip etme ve anlama konusunda onu destekleyebilirsiniz.

 Uzm. Psk. Çağla Sedef Güngör

KAYNAKÇA

Smith, M.,Segal J.(2017) ADHD ParentingTipsHelpingYour Child orTeenwithAttentionDeficitDisorder. Erişim Tarihi: 26.09.2017 https://www.helpguide.org/articles/add-adhd/when-your-child-has-attention-deficit-disorder-adhd.htm

Randevu Al Hemen Ara