fbpx
Depresyondan nasıl korunurum?

Depresyondan nasıl korunurum?

Depresyon kişinin kendisini nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davrandığını etkileyen tıbbi bir durumdur. Kendini üzgün veya acılı hissetmesinden farklıdır. Herkesin duyabileceği üzüntü, depresyondan farklıdır. Depresyon, gelip geçici kötü bir duygusal durumdan çok, kişinin ileri derecede çökkün olduğu uzun süreli bir dönemi anlatır. Depresyondaki kişi için eskiden yapmaktan zevk aldığı şeyler artık büyük bir yük gibi gelir.

Depresyondan korunmak

Genetik faktör ve çevresel koşullar, depresyona neden olabilir. Bazı insanların depresyona biyolojik yatkınlığı vardır. Aile öyküsünde depresyon varsa veya kişi daha önce depresyon yaşamışsa depresyon yaşama ihtimali artabilir. Bununla birlikte sevilen birinin kaybı, zorunlu ayrılıklar, boşanma, taşınma, ilişkide yaşanılan problemler gibi nedenler de depresyon için tetikleyici olabilir. Çocukluk döneminde yaşanılan travmatik olaylar da depresyon için bir zemin oluşturabilir.

Depresyondan korunma yolları

Çalışıyor olmak, etkili problem stratejilerine sahip olmak, sosyal destek, aile ve yakınlara karşı sorumluluk duygusu hissetmek depresyondan korunma yollarından bazılarıdır. Ayrıca düzenli beslenme ve uyku, egzersiz yapmak, sevdikleriyle vakit geçirmek, kendine hedefler koymak da depresyondan korunmayı sağlayabilir. Kişinin sevdiği etkinliklere zaman ayırması, kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Hayattan tatmin olma duygusunu güçlendirmek adına hobilere, ilgi alanlarına zaman ayırmak oldukça etkilidir.

Depresyon için koruyucu önlemler

Hayatta karşılaşılan zorlukları ele alırken olumlu bir bakış açısına sahip olmak da depresyon için koruyucu bir önlemdir. Elbette her zaman olumlu bir bakış açısına sahip olmak mümkün olmayabilir. Ancak yaşanılan problemleri bir büyüme, gelişme fırsatı olarak görmek ve bu bakış açısıyla çözmeye çalışmak, kişinin kendini daha güçlü hissetmesini sağlar. Bununla birlikte, bu bakış açısı kişinin kendini geleceğe dair daha umutlu hissetmesine yardımcı olur. Duyguların ifade edilmesi, yakın çevreyle paylaşılması da kişi için rahatlatıcı olabilir.

Depresyon tedavisi

Depresyon tedavisi sırasında kişinin kendini iyi hissetmeye başladıkça veya kısa sürede sonuç alamadığını düşünerek uzmana danışmadan ilacı bırakması ya da terapi sürecini yarıda kesmesi, tedavi sırasında yapılan hatalardan biridir. Tedavi süreci yarım bırakıldığında, depresyonun nüksetme ihtimali artar. Bu nedenle, sürecin gidişatı mutlaka bir uzmanla konuşulmalı ve bu şekilde bir karar verilmelidir.

Uzm. Klinik Psikolog Cangül Tokmaktepe

KAYNAKÇA:
– Dilbaz, N., Seber, G. (1993). Umutsuzluk Kavramı: Depresyon ve İntiharda Önemi.
– Karamustafalıoğlu, O., Yumrukçal, H. (2011). Depresyon ve Anksiyete Bozuklukları.
– Köroğlu, E. (2015). Depresyon nedir? Nasıl Baş edilir?

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın