Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile İlgili Bilmemiz Gerekenler

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ile İlgili Bilmemiz Gerekenler

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), normalin üstünde hiperaktif ve dürtüsel davranışlara neden olabilen bir zihinsel sağlık bozukluğudur. DEHB olan insanlar da dikkatlerini tek bir göreve odaklamakta veya uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanabilirler.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olabilir. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) üç tip DEHB var olduğunu bildirmiştir:

  1. Dikkatsiz: Bu, bir kişinin yeterince dikkatsizlik (veya kolay dikkat dağılabilirlik) belirtileri gösterdiği, ancak hiperaktif veya dürtüsel olmadığı anlamına gelir.
  2. Hiperaktif / dürtüsel:Bu tip, bir kişinin hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri varsa, ancak dikkatsizlik olduğunda ortaya çıkar.
  3. Kombin: Kombin DEHB, bir kişinin dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri olduğunda söylenebilir.

Dikkatsizlik veya odaklanma sorunu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun bir belirtisidir. Kolayca dikkati dağılır, günlük aktivitelerde bile unutkan olur, okul çalışmalarındaki veya diğer faaliyetlerdeki ayrıntılara yakından dikkat edemez ve dikkatsiz hatalar yapar, görevlere veya faaliyetlere dikkat etmede sorun yaşar, doğrudan konuşulduğunda bile bir sesi yok sayar,talimatları takip etmez, okul çalışmasını veya işlerini bitiremez, odağı kaybeder, organizasyonda sıkıntı yaşar, ödev gibi uzun süreli zihinsel çaba gerektiren görevleri sevmez ve bunlardan kaçınır.

Hiperaktivite ve Dürtüsellik

Her zaman hareket halindeymiş gibi görünür, aşırı konuşur, otururken kıpır kıpırdır, oturması ve beklemesi gerektiğinde koltuktan kalkar, ellerini veya ayaklarını sürekli sallar ya da kıpır kıpırdır, uygun olmayan durumlarda koşar veya tırmanır, başkalarına saldırma davranışı olabilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı

Tanı koymak için 12 yaşından önce çeşitli belirtiler gösteriyorsa, okulda, evde, arkadaşlarıyla veya diğer etkinlikler sırasında birden fazla ortamda belirtiler varsa, belirtilerin okulda, işte veya sosyal durumlarda işlevlerini etkilediğine dair kanıtlar var ise, duygudurum veya anksiyete bozuklukları gibi başka durumlarla açıklanmayan semptomları varsa buna karar verilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri

DEHB’nin oldukça yaygın olmasına rağmen, doktorlar ve araştırmacılar hala bu duruma neyin neden olduğundan emin değiller. Nörolojik kökenleri olduğuna inanılıyor. Genetik de rol oynayabilir denmektedir.

Bir araştırma, dopamin azalmasının DEHB’de bir faktör olduğunu düşündürmektedir. Dopamin, beyindeki sinyallerin bir sinirden diğerine taşınmasına yardımcı olan bir kimyasaldır. Duygusal tepkileri ve hareketleri tetiklemede rol oynar.

Diğer araştırmaya göre DEHB beyinde yapısal bir fark olduğunu gösterir. Bulgular DEHB olan kişilerin daha az gri madde hacmine sahip olduğunu göstermektedir. Gri madde, bu alanlara yardımcı olan beyin alanlarını içerir: Konuşma, Oto kontrol, Karar verme, Kas kontrolü. Araştırmacılar hala hamilelik sırasında sigara içmek gibi DEHB’nin potansiyel nedenlerini araştırmaya devam etmektedirler.

KAYNAKÇA:
– Tricia Kinman(2019) What’s the Difference Between ADHD and ADD? (www.healthline.com)
– Traci Angel(2019) Everything You Need to Know About ADHD (www.healthline.com)

d

isim: re, geçer not

Randevu Al Hemen Ara