Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Teknoloji

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ve Teknoloji

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üstünde hiperaktif ve dürtüsel davranışlara neden olabilen bir zihinsel sağlık bozukluğudur.

DEHB olan insanlar dikkatlerini tek bir göreve odaklamakta veya uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanabilirler. DEHB’li birçok çocuk, yürütme işlevi ile ilgili sorunlar devam etmesine rağmen, teknoloji ile meşgul olduğunda dikkat sorunları daha az sorunlu olan yetişkinler haline gelebilir.

DEHB olan gençler ve yetişkinler teknolojiyi kullanırken genellikle aşırı odaklama yaşayabilirler. Birçok kişinin zorluğu, DEHB’li kişinin dikkatini daha az çekici olan bir şeye kaydırmaya çalışmaktır.

Ebeveynler, çocuklarının tamamen ilgili oldukları alanları (genellikle teknolojiyle ilgili) belirledikten sonra, bunu daha üretken, geleceğe yönelik bir şekilde nasıl sağlayabileceklerini, destekleyebilecekleri ve teşvik edeceklerini düşünmeleri önemlidir.

Çocuklar için LearningWorks’teki araştırmaya göre, DEHB olan çocukların teknoloji ile meşgul olduklarında bozukluğun daha az belirti gösterdiği iddiasına ulaşılmıştır. Bununla alakalı makaleler ve grafikler çıkarılmış ve DEHB olan çocuklar ilgi alanlarına girdiklerinde DEHB olan çocuklar gibi davranmadıkları anlaşılmaktadır.

Ne yazık ki, DEHB olan veya olmayan çocuklar ve yetişkinler genellikle kaçınmak istedikleri iş veya yükümlülüklerle karşı karşıyadır. DEHB olanlar için, ekran tabanlı teknoloji kullanarak görevleri daha ilginç hale getirmek genellikle çok yararlı olacaktır.

Ebeveynlere tavsiye olarak, çocuklarınızın dikkat sorunlarının, endişe duymadığı, belirli ilgi alanlarına sahip olduğunu fark etmeye başladığınızda, onlara derin bir ilgi ve bilgi geliştirmeleri için bu aktivitelere hâkim olmalarını sağlayın. Bu ilgi alanlarının kapsamını genişletmelerini ve bu faaliyetler hakkında bilgili bir şekilde konuşabilmeleri için öğrenme ve uzmanlığı teşvik etmelerini kolaylaştırın.

Psk. Ecem Karataş

KAYNAKÇA:
– Randy Kulman Ph.D.(2020) Should Parents Allow Screen Time for Kids With ADHD?
– Tricia Kinman(2019) What’s the Difference Between ADHD and ADD?
– Traci Angel(2019) Everything You Need to Know About ADHD

Randevu Al Hemen Ara