Doğum Öncesi Bağlanma

Hamile bir kadın ile gelişmekte olan fetüs arasındaki bağlanma ilişkisinin, hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra doğum öncesi bağlanma ile ebeveyn davranışları arasındaki olası bağlantıdan dolayı önemli olduğu bulunmuştur.

Anne ve çocuk arasındaki bağlanma aslında çok önceden, rahim içinden başlayan bir serüvenin devamıdır. Doğumdan sonra ki süreçte hemen bağ kuran anne ve çocukların, doğum öncesinden başlayan bir iletişimden yararlanıyor oldukları söylenebilir.

Çocuk, annesi ile göz kontağı kurma, okşamalarına ve kucaklamalarına cevap verme refleksleri ile dünyaya gelir. Bu da anne karnında gerçekleşen bağ ile alakalıdır. Anne karnında, annenin aklından geçenlere karşılık vermeyi öğrenen çocuk için annenin beden dilini çözmek çok kolaydır.

Dr. Strinimann’ın yeni doğmuş bebeklerin uyku düzenleri ile ilgili bir araştırmasına göre uyku düzeni, beslenme programları, bakım rutinleri ile değil doğumdan önce anne tarafından belirlenmektedir. Yapılan deneyde uyku düzenleri incelenen annelerden, erken uyanan annelerin bebeklerinin de erken uyandığı, geç yatan annelerin bebeklerinin de geç yattığı görülmüştür. Bu araştırma, doğumdan önce bağ kurmayı çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Çocuğun fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesi, çocuğun anne ile bağ kurmasını etkileyen faktörlerdir. Çocuk, anne karnından itibaren sevgi ve ilgi gördüğü takdirde anne ile bağ kurması kendiliğinden olacaktır. Örneğin, anne tarafından henüz anne karnındayken istenmeyen bir çocuğun, doğumdan sonra anne ile bağ kurması için daha fazla çaba sarf etmesi gerekebilir. Çünkü çocuk, annesi tarafından reddedildiğinin farkındadır.

Annenin doğumdan önce kendisini reddettiği gibi çocukta doğduktan sonra annesini reddedebilir. Rahim içinde duygusal mahrumiyet yaşayan çocuklar, doğduktan sonra kendilerini koruma eğilimi gösterebilirler.

Rahim içi ve rahim dışında bağlanmanın etkileri birçok yönden benzerdir. Çocuk ve annenin gelecekteki ilişkilerinde doğumdan önce kurulan duygusal bağ ve doğumdan sonra kurulan bağın etkileri aynı oranda rol oynamaktadır.

Rahim içinde bağ kurmanın en önemli zamanları, son üç ay içerisinde olmakla beraber doğumdan sonra bağ kurmak için en uygun zaman ise doğum gerçekleştikten sonraki ilk saatler ve günlerdir. Kısacası, rahimde bağ kurmanın gerçekleşebilmesi için annenin kendi duygularını fark edip anlaması, çocuğuna sevgi duyması gereklidir.

KAYNAKÇA:
– Brandon, A. R., Pitts, S., Denton, W. H. Stringer, A. & Evans, H. M. (2009). A history of the theory of prenatal attachment. Journal of. Prenatal and Perinatal Psychology and Health, 23(4), 201-222.
– Doan, H. M. & Zimerman, A. (2008). Prenatal attachment: A developmental model. Journal of Prenatal and Perinatal Psychology and Medicine, 20(1), 20-28.
– Verny, T. & Kelly, J. (2008). Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı.

Randevu Al Hemen Ara