fbpx
Ergenler ve Sosyal Medya Kullanımı

Ergenler ve Sosyal Medya Kullanımı

Ergenler ve Sosyal Medya Kullanımı

Ergenler ve sosyal medya kullanımı ile ilgili siz değerli okurlarımız için yazımızı derledik.

 

Sosyal Medyaya Erişim

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internete ulaşım araçları da yaygınlaşmıştır. İnternete ulaşımda en sık kullanılan araç da sosyal medya olarak belirtilmektedir. Günümüzde çoğu genç de sosyal medya kullanımını önemseyerek hayatlarının büyük bir parçası haline getirebilmektedir ve bu durum gün geçtikçe daha da artmaktadır. Sosyal medya kullanırken bireysel profil oluşturarak gencin tanıdığı kişilerle iletişime geçmesi veya tanımadığı kişilerle tanışabilmesi mümkün olabilmektedir. Anlık iletişim kurabilmenin kolaylaştırıcılığıyla beraber bilgiye erişim noktasında da sosyal medya kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Kullanımında Risk Faktörleri

Sosyal medyanın diğer kişilerle iletişim kurmanın ve eğlenmenin bir yolu olmasının yanı sıra, zorbalık veya travmatik durumlara neden olduğu da görülmektedir. Bu anlamda sosyal medyadan iletişim kurma yolları bir istismar şekli olarak zarar verici olabilmektedir. Sosyal medya kullanımında cinsel/şiddet içerikli mesajlaşmalar, yıkıcı davranışlar, yasadışı etkinliklere katılma gibi yasal sonuçlanan durumlara da sık rastlanmaktadır. Tüm bu olası zararların yanında, sosyal medyanın olumsuz etkileri olarak gençlerde duygusal olarak izole olma hissi, kendini diğerleriyle kıyaslama hali, değersizlik hissi ve içe kapanma gibi birçok duygusal zorluk da görülmektedir. Gençlerde bu sebeplerle ortaya çıkan negatif inançlar, ilerleyen dönemlerde de birçok problemin kaynağı olabilmektedir.

Sosyal Medya Bağımlılığının Psikolojik Sonuçları

Negatif içeriklere maruz kalan gençlerde bazı psikolojik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Depresif ruh hali, içe kapanma, akademik başarının düşmesi, öfke kontrolünde zorluk, uyku ve iştahta değişimler, gerginlik ve ürkek bir ruh hali gibi belirtiler bunlardandır ve ebeveynler tarafından fark edildiğinde takip edilmelidir. Yapılan çalışmalar, ergenlerde sosyal medya bağımlılığının aile işlevlerini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Çoğu ergen okuldan sonraki zamanının çoğunu ekran karşısında geçirdiğinden bu hem aile dinamiklerini, hem de gençlerin bilişsel süreçlerinin önemli bir parçası olan dikkati olumsuz yönde etkilemektedir.

Ergenler ve Sosyal Medya Kullanımı

Öneriler

Tüm bu bilgiler ışığında, sosyal medya bağımlılığını artıran durumlar ele alınmalı, gençlerin kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri alanlar belirlenmelidir. Okul ve aile ortamında etkinliklere dâhil olunmasıyla, gençlerin sosyal becerilerini geliştirebilecekleri fırsatlar sağlanmalıdır. Sosyal medyanın yasaklanması yerine daha sağlıklı kullanmaya yönelik olarak gençlerle ailelerin ortak kararlar ve sınırlar belirlemesi yerinde olacaktır. Bu bilincin erken yaşlarda kazanılması önemlidir.

 

 

KAYNAKÇA

Adler-Tapia, R. & Settle, C. (2020). EMDR ve Çocuklarla Psikoterapi Sanatı. Say Yayınları.

Güney, M., & Taştepe, T. (2020). Ergenlerde sosyal medya kullanımı ve sosyal medya bağımlılığı. Ankara Sağlık Bilimleri Dergisi9(2), 183-190.

Yayman, E. (2019). Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve aile işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Master’s thesis, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı).

 

Diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Ergenlikte Ani Ruh Hali Değişimleri

Ergenlikte Riskli Davranışlar

Ergenlikte Gelişim Alanları

 

PSİKOLAJ – Psikolojik Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Konumu İçin Tıklayınız.

 

 

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın