Ergenlik ve Acı Veren Duygularla Etkili Baş Etme Yöntemleri

Ergenlik ve Acı Veren Duygularla Etkili Baş Etme Yöntemleri

Birçok genç insan için büyüme serüveni bazen duygusal olarak acı verici olabilir. Örneğin; Sosyal olarak arkadaşlara ait hissetme isteği ve onlara uyum sağlayamama korkusu vardır. Kendini ifade etme ve bağımsızlık konularında ebeveynleriyle çatıştığında, soğumak ve yorulmak vardır. Bu, duygusal olarak yoğun olan dünyada, sağlıklı bir öz yönetim gelişiminin önemli bir bölümü, acı veren duygular arttığında nasıl bu duyguları yönlendirebileceğini öğrenmektir. Ebeveynler duygu yönetimini öğretmekte önemli rol oynayabilirler. Bu nedenle, genel olarak konuya nasıl yaklaşması gerektiğini ve ebeveyn olarak acı verici duygular arttığında nasıl bu duyguları yönlendirebildiğini çocuğunuza anlatın. Ebeveynler, duyguları açıklayarak destek olma sürecine başlayabilirler.

Duygular kendimizi anlayabilmemiz için oldukça değerli kaynaklardır. Duyularımız (Örneğin; görme, duyma, ve dokunma) ile birlikte duygusal bilinç sistemimiz içimizdeki ve etrafımızdaki oluşumlarla iletişim halinde kalmamız konusunda bize yardımcı olur. Hoş duygular bir şeylerin olumlu yönde gittiğinin habercisidir. Acı verici duygular bir şeylerin olumsuz yönde gittiğinin habercisidir. Dışlanma veya yalnızlık, gençleri kendilerini anlama ve bilme halinden uzaklaştırır. Mutsuzluk, duyguların farkında olmama ve sosyal izolasyon; daha fazla zarar verme olasılığına neden olmaktadır.

Ergen çocuğunuzla konuşmakta geç kalmayın

Negatif duygular neler olduğuna odaklanmada ve neler yapılacağı konusunda kontrolü sağlarsa, sosyal incinme oluşabilir. Bu nedenle, ergen çocuğunuzun erkek/kız arkadaşı olduğunu öğrendiğinizde, onunla konuşmayı geciktirmeyin. Ebeveynler şuna çok dikkat etmelidir ki; flörtünden ayrılması ya da flörtünün terk etmesi gencin depresyon sürecine girmesine ve risk içeren davranışlara (Örneğin; madde/sigara kullanımı, riskli cinsel aktiviteler, suç işleme, vs.) yönelmesine yol açabilmektedir. Çocuğunuzun neyin uygun davranışlar olduğunu, arkadaşıyla arasında nasıl sınırlar koyması gerektiğini ve olumsuz bir olay olduğunda nasıl davranması gerektiğini bilmesi önemlidir.

Duygular iyi bir bilgilendiricidir, fakat kötü yol gösterici olabilirler. Bu nedenle ergenlerin mutsuz hissetmenin gayet normal olduğu, fakat üzgün olduğu zamanlarda tepki vermenin iyi olmayabileceğini bilmeleri gerekir.

Ergenin yaşı büyüdükçe çatışma olasılığı artar

Ebeveynlerin ergenlik dönemindeki çocukları ile olan ilişkileri de bu dönem boyunca değişebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ergenin yaşı büyüdükçe, ebeveynler ve çocuklar birbirlerine karşı daha az olumlu, daha çok olumsuz duygular beslemektedirler. Bu durumda çatışma kaçınılmazdır. Olumlu duygular olmasına rağmen, çatışmanın olma sebebi olumlu duyguların daha az ifade ediliyor olmasıdır.

Ergenlere duygularını ifade etmelerini kolaylaştırmak için belirli duygusal durumlar için duygularla ilgili kelimelerini öğretmek faydalı olacaktır. Böylece, çocuk duyguları hakkında konuşabilir ve onları ifade edebilir ve dürtüsel bir şekilde duygularına göre davranmaz. Gelişimsel olarak önemli bir dönemde olan çocuklara ergenlik dönemine hazırlanmalarını sağlamak için, birçok farklı acı verici veya hoş duygular hakkında bilgi verilmelidir. Aynı zamanda, daha mutlu olmak ve mutsuzluğun üstesinden gelmek için yapıcı stratejiler önerilmelidir.

KAYNAKÇA:
– Pickhardt, C. E. (2018). Adolescence and Processing Painful Emotion. Psychology Today.https://www.psychologytoday.com/us/blog/surviving-your-childs-adolescence/201802/adolescence-and-processing-painful-emotion
– Gül, S. K. & Güneş, İ. D. (2009). Ergenlik Dönemi Sorunları ve Şiddet. Sosyal Bilimler Dergisi, 11 (1), 79-101.
– Flannery, D., Montemayor, R., Eberly, M. & Torquati, J. (1993). Unrevaling The Ties That Bind: Affective Expression and Perceived Conflict in Parent-Adolescent Interactions. Journal of Social and Interpersonal Relationships, 10, 495-509.

Randevu Al Hemen Ara