fbpx
Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, fibromiyalji sendromu olarak da adlandırılır. Sendrom, birlikte meydana gelen bir grup semptomdur.

Fibromiyalji hastaları tüm vücutta ağrı, yorgunluk (uyku veya dinlenmeyle düzelmeyen aşırı yorgunluk) ve uyku sorunları yaşarlar.

Fibromiyalji sendromu nedir?

Fibromiyalji sendromu, vücudun her yerinde ağrılara neden olan bir durumdur. Fibromiyaljili kişiler genellikle aşırı yorgunluk veya uyku, ruh hali değişimi veya hafıza sorunları gibi başka semptomlar yaşarlar. Fibromiyalji, erkeklerden daha fazla kadınları etkiler.

Fibromiyaljinin olumsuz etkileri

Fibromiyaljinin neden olduğu ağrı, aşırı yorgunluk ve uyku eksikliği, çalışma veya günlük aktiviteleri yapma becerinizi etkileyebilir.

Fibromiyalji belirtileri

Ciddi bir fiziksel veya duygusal travma geçiren kişilerde fibromiyalji gelişebilir ya da travma gibi, stres vücudunuzda uzun süreli etkiler bırakabilir.

Stres, fibromiyaljiye katkıda bulunabilecek hormonal değişikliklerle ilişkilendirilmiştir.

Fibromiyalji tedavisi

Eğitimli bir danışmanla yapılan danışmanlık seansları, ağrınızı daha iyi kontrol etmek için kullanabileceğiniz farklı beceri ve teknikleri öğretebilir. Bu tür bir terapi, bire bir veya bir terapistle birlikte gruplar halinde olabilir.

Fibromiyalji gibi kronik bir durumla yaşamak zor olabilir. Destek grupları ayrıca size duygusal destek verebilir ve başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) ile ağrınızı tetikleyen ve stres yaratan travmatik durumları çalışılarak ta fibromiyaljide etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın