Hipnoz

Hipnoz, dirençlerin ortadan kalktığı, kişinin değişime ve telkinlere çok daha açık olduğu, uzman kişinin sözle, bakışla ve ya yardımcı nesneler ile yardımcı olarak oluşturulan bir bilinç halidir. Trans hali olarak da bilinmektedir. Hipnoterapist kullandığı yöntem ile birlikte, kişi özel bir bilinç haline, trans haline geçmektedir ve çevreden gelen uzmanın telkinleri dışında her türlü uyarıcıya bilinci kapalıdır. Uyku hali değildir. Hipnoterapi uygulayacak kişinin bu konuda eğitim almış psikolog, hekim ve ya diş hekimi olma zorunluluğu vardır. Sadece tedavi amacıyla kullanılmalıdır ve uzmanlığı hangi konu üzerindeyse o konuyla ilgili hipnoz yapma yetkileri vardır. Sözgelimi, ruhsal hastalıklar konusunda bir diş hekiminin hipnoz uygulama yetkisi yoktur.
Kişi trans halindeyken bilincinin kontrolü yine kendisine aittir. İstemediği şeyleri hipnoz halindeyken dahi söylemeyebilir. Kişinin isteği ve gönüllülüğü esastır. Hipnoz halinde kişinin farkında olmadığı bilinçaltı düşünceleri ortaya çıkabilir. Bilinçli halimiz her davranışımızın nedenini bilmez. Bilincimizin altında yapan bazı sebeplerden dolayı o gün tanıştığımız kişiyi sevmemiş olabilir fakat bunu bilinç halimiz ile yapmayız. Örneğin ilişkilerinde güven problemi yaşayan biri bilinçli olarak aslında güvenilmeyecek bir durum olduğunu bilir fakat bilinçaltında eskiden belki de bebek döneminde  yaşamış olduğu bir ayrılık onun güven şemasını şekillendirmiş ve hayatına girecek herkesin gideceği korkusunun varlığında habersiz olması ihtimaldir. Başka bir örnekte, sürekli yemek yediğinden ve artık bunun sağlığı için iyi olmadığından bahseden biri bilinçli olarak bunun farkındadır fakat bilinçaltında yemek onu rahatlatan ve devam etmesini sağlayan bir mekanizma olarak bulunuyor ve bu yüzden yemek yemeği durduramıyor olabilir, kişi bunun farkında olmaz.
Hipnoz halindeyken ortaya çıkan düşüncelerimiz, kendilik algımızı arttırmak konusunda bize yardımcı olur. Bilinçaltımızda çoğu zaman bizim farkında olmadığımız çatışmalar, karmaşalar, hesaplaşmalar, ortaya çıkar. Kendimizin, davranışlarımızın ve hislerimizin farkında olarak yaşamak olası bir problemle karşılaştığımızda panik yapmadan nasıl çözeceğimizi bilmemize de olumlu giden süreçlerden zevk almayı öğrenmemize de katkıda bulunur.

Bu terapi yöntemi psikolojide, alkol madde bağımlılığı, öfke kontrolü,  depresyon, anskiyete, panik bozukluk, kaygı bozukluğu, obsesif davranışlar, fobiler,  çocuklarda davranış bozukluğu gibi hastalıklarda kullanılabilir.

Fevziye Deniz Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğrencisi

Uzman Psikolog Özgün Kızıldağ

  1. Sorularla ve Yanıtlarla Hipnoz, erişim http://www.psikiyatri.org.tr
  2. Brenman, M.,& Gill.,(1947), Hypnotherapy; a survey of the literature, International Universities Press.
  3. Özakkaş,H. (1995), Hipnoz, Özak Yayınevi.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın