Oyun ve Sporun Çocuk Gelişimine Olan Faydaları

Oyun ve Sporun Çocuk Gelişimine Olan Faydaları

Spor, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda insan gelişiminin en önemli yapıtaşlarından birini oluşturmaktadır. Sporun kişiye katkıda bulunduğu en önemli dönemlerden biri de çocukluk dönemidir. Erken yaşlarda herhangi bir spor aktivitesiyle meşgul olan çocuk; paylaşabilme, lider olabilme, takım çalışması, empati, kendilerine ve grup içerisindeki arkadaşlarına saygı duyabilme gibi becerilerin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanında spor ile çocuklar, kaybetme ve rekabet duygusuyla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmiş olmaktadır.

Çocuklar günümüzde yaygınlaşan teknolojik aletler ve kentleşme yüzünden oyun oynama ve sportif faaliyetleri yapma konusunda düşüş yaşamaktadır. Televizyon ve bilgisayarın çocuklar için yararlı özellikler olabileceği gibi onun gelişimine zarar verecek özellikleri de bulunmaktadır. Televizyon, çocuklar için “hazır bir dünyayı” onlara sunmakta ve sosyal olarak sınırlandırabilmektedir. Televizyondaki programların renkli ve ilgi çekici olması, çocuğun duyarsızlaşmasına ve gerçek hayatın ilgi çekici gelmemesine neden olabilmektedir. Ancak saydığımız bu kötü özelliklerin yanı sıra çocuğun, “kısa süreli ve kontrollü” televizyon seyretmesi onun için yararlı özellikler taşımaktadır.

Çocukların Oyun ve Spor Saatlerini Arttırma Konusunda Neler Yapılabilir?

  • Çocukların aktivite sırasında dikkatleri daha çabuk dağılabileceğinden, aktivite içi hareketler gereğinden daha uzun tutulmamalıdır.
  • Çocukların bedensel gelişimleri adına çocukluklarından itibaren tek bir spor branşına devam etmesi yerine, birden çok oyun ve spor aktivitesine yönelmesi, gelişimleri adına daha önemli bir durumdur.
  • Oyuncak seçimi veya spor faaliyeti çocuğun ilgi alanlarına göre seçilmelidir.
  • Ailelerin spor konusunda bilinçlenmesi önemlidir.
  • Ayrıca aileler, sporun sadece fiziksel anlamda değil diğer birçok faktörün gelişimine katkıda bulunduğu bilgisini unutmamalıdır.

Sonuç olarak  fiziksel, zihinsel ve sosyal anlamda oyunun ve sporun çocuk gelişiminde çok önemli bir rolü vardır. Ebeveynlerin de bu gelişime katkıda bulunması amacıyla çocuklarının ilgi alanlarına göre yönlendirme önem taşımaktadır.

Psk. Ahmet Can Alkan

 KAYNAKÇA

Egemen, A. Yılmaz, Ö. Akil, İ. (2004) Oyun, Oyuncak ve Çocuk, 5(2) : 39 – 42

Sportanddev, (t.y.) Healthy Development Of Children And Young People Through Sport, www.sportanddev.org

Çelik, A. Şahin, M. (2013) Sports and Child Development, 6(1): 467-478

 

 

Randevu Al Hemen Ara