Özgüvenli Bireyler Yetiştirmek

Özgüven, kişinin kendine olan güven ve inanç sistemidir diye basitçe tanımlayabiliriz. Özgüven tüm insanlar için temel ve gerekli bir duygudur. Özgüven bireyin kendini iyi hissetmesidir. Özgüvenin oluşum aşaması bebeğin doğduğu anda başlar ve 1 yaşına kadar olan dönem, temel güven duygusu dönemi olarak adlandırılır. Özgüven hayat boyu gelişmeyle devam eden bir olgudur.

Neden bazı insanlar özgüvenli, kendine güvenen, sorumluluk sahibi, girişken ve kendini ifade edebilen bir birey iken; bazıları da çekingen, sessiz ve sosyal ortamlardan kaçınan bireyler olur? Bunun sebeplerinden en önemlisi ailemizdir, ailemiz bizim kişiliğimizin mimarlarıdır. Çocukta güven duygusunun oluşması ailenin tutumuna ve disiplinine bağlıdır. Çocuklarınızın güçlü bir özgüvenle yetişmelerine destek olmak ebeveyn olarak en önemli görevlerinizden biridir. Özgüveni güçlü bir çocuk mutlu ve başarılı bir yetişkin olma şansını yakalamış demektir (Mckay ve Fanning, 1998). Anne babanın tutumu ne aşırı korumacı,  müdahaleci ne de aşırı hoşgörülü olmalıdır. Doğru olan yaklaşım, çocuğunuzun size ihtiyacı olduğu anda ihtiyaçlarının giderilmesi durumudur eğer çocuğunuzun yardımınıza ihtiyacı olduğu anda orada bulunduğunuzu ve onu anladığınızı hissettiriyorsanız bu doğru ebeveynliktir. Çocuğunuz kendi ihtiyaçlarını kendisinin istemesine müsaade edin. Eğer siz çocuğunuzun ihtiyaçlarını o daha dile getirmeden, kendini ifade etmeden gerçekleştirirseniz, çocuğunuzu farkında olmadan engellemiş olursunuz. Böylece, çocuklar özgüveni düşük bireyler olma eğilimi gösterebilirler. Aşırı korumacı ailelerin çocukları daha çok küçük yaşlardan itibaren kısıtlanmaya başlar. Sürekli yoğun bir ilgi üzerindedir ve zaman zaman yapmak istediği davranışlar aile tarafından engellenir. Çocuklar doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü deneyimleyerek tecrübe edinir. Eğer çocuk elini sıcak bir bardağa değdirdiğinde elinin yanacağını bilmiyorsa ve bunu daha önce deneyimlemediyse bu davranışı yapmaktan kaçınmaz. Çocukların hayatı kendilerinin deneyimlemesine izin verin. Böylece çocuğunuz kendisi doğruyu yanlışı öğrenip kendine güvenini geliştirmiş mutlu birer birey olacaktır.

Her anne babanın isteği özgüveni yüksek kendini ifade edebilen iletişimi kuvvetli bireyler yetiştirmektir. Fakat anne babaların sıkça yaptığı hatalardan birisi çocuğu kendine bağımlı hale getirmektir. Çocuklarımıza karşı tutumumuz onların bir birey olduğunu kabul ederek başlamalıdır. Çocuğumuza söz hakkı vermek, onu dikkate alarak dinlemek özgüvenli birey yetiştirmenin altın kurallarındandır. Kendine öz saygısı yüksek olan kişilerde sorumluluk sahibi, başarılı, sınırları olan, zorlukların üstesinden gelme inancına sahip kişilik özellikleri görülür.

 Mehtap Ayyıldız Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğrencisi

Uzman Psikolog Özgün Kızıldağ

 

Kaynaklar;

Okcu, T. (2007) Self- esteem,  Political effiency, And Perceived  Parental  Attitudes.(Master tezi, Sabancı Üniversitesi)

Gür, S. (2012)  http://www.turkpdr.com/makale/rehberlik-ve-psikolojik-danismanlik/ozguven-nedir-508.htm

Günalp, A. (2007) Farklı Anne Baba Tutumlarının Okul Öncesi Eğitim Çağındaki Çocukların Özgüven Duygusunun Gelişimine Katkısı (Yüksek lisans tezi, Selçuk Üniversitesi)

 

 

 

Randevu Al Hemen Ara