Pseudobulbar Etkisi

Pseudobulbar etkisi (PBA), ani kontrol edilemeyen, uygunsuz gülme veya ağlama epizodları ile karakterize edilen bir durumdur. Pseudobulbar etkisi tipik olarak, beynin duyguyu kontrol etme şeklini etkileyebilecek belirli nörolojik rahatsızlıkları veya travmaları olan kişilerde ortaya çıkar.

Travmatik bir geçmişiniz varsa duyguları normal olarak yaşamakta zorlanabilirsiniz ve duygularınızı abartılı veya uygunsuz bir şekilde ifade edebilirsiniz. Sonuç olarak, durum utanç verici ve günlük yaşamınızı aksatabilir hale gelebilir.

Pseudobulbar etkisi genellikle teşhis edilmez veya duygudurum bozuklukları ile karıştırılır. Bununla birlikte, teşhis konulduktan sonra terapi ve ilaçla tedavi edilebilir.

Semptomlar

Pseudobulbar etkisinin (PBA) birincil belirtisi, duygusal durumunuza bağlı olmayan veya abartılan, sık, istemsiz ve kontrol edilemeyen ağlama veya gülme patlamalarıdır. Kahkaha sıklıkla gözyaşlarına dönüşür. Ruh haliniz, her an ortaya çıkabilecek durumlar arasında normal görünür. Ağlamak, gülmekten daha yaygın bir PBA belirtisidir.

PBA’nın neden olduğu duygusal tepkinin derecesi, genellikle birkaç dakika süren ağlama veya gülme ile görülür. Örneğin, biraz eğlenceli bir cümleye yanıt olarak kontrolsüz bir şekilde gülebilirsiniz ya da başkalarının komik ya da üzgün olarak görmediği durumlarda gülebilir ya da ağlayabilirsiniz.

Pseudobulbar duygulanım sıklıkla ağlamayı içerdiğinden, durum sıklıkla depresyon ile karıştırılır. Bununla birlikte, PBA ataklarının süresi kısa olma eğilimindeyken, depresyon kalıcı bir üzüntü hissine neden olur. Ayrıca, PBA’lı kişiler genellikle uyku bozuklukları veya iştahsızlık gibi belirli depresyon özelliklerini yaşamazlar.

Pseudobulbar duygulanımın (PBA) şiddetli semptomları utanç, sosyal izolasyon, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Bu durum çalışma ve günlük görevleri yapma becerinizi etkileyebilir.

PBA genellikle depresyon, bipolar bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, şizofreni, kişilik bozukluğu ve epilepsi olarak yanlış teşhis edilebilir. Burada size destek olmak isteyen kişiye PBA’nız olup olmadığını belirlemesine yardımcı olmak için duygusal patlamalarınız hakkında belirli ayrıntıları paylaşın.

Destek

Psedobulbar duygusu (PBA) ile yaşamak utanç verici ve stresli olabilir. Ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza, durumun sizi nasıl etkilediğini açıklamanız size yardımcı olabilir, böylece davranışınız karşılığında şaşırmazlar veya kafaları karışmaz.

PBA olan diğer insanlarla konuşmak, anlaşıldığınızı hissetmenize yardımcı olabilir ve bu durumla başa çıkmanın ipuçlarını tartışma şansı verebilir. Terapi desteği burada oldukça önemli bir noktadır. Aynı zamanda psikiyatri desteği ve ilaç kullanımı da gerekmektedir.

Randevu Al Hemen Ara