fbpx
Terapi Süreci Ne Zaman Sonlandırılmalıdır?

Terapi Süreci Ne Zaman Sonlandırılmalıdır?

Terapinin süresi, danışanlar için oldukça değişken olabilmektedir. Sürecin uzunluğu, bireyden bireye ve soruna göre değişir. Terapide danışanlara sürecin tamamlanabilmesi açısından herkes için eşit bir zaman dilimi verilemez.

Terapi süreci ne zaman sonlandırılır?

Birçok insan için öyle bir zaman gelir ki terapiye ihtiyaçlarının kalmadığını ve terapinin kendileri için o kadar da önemli olmadığını düşünürler. Genellikle terapileri danışanlar veya danışan çocuk veya ergen ise, ebeveynleri sonlandırır.

Terapi sürecini sonlandırmanın nedenleri

Terapi sürecini sonlandırmanın pek çok sebebi olabilir. Bunlardan biri de danışan terapi sürecinin başında ve süreç boyunca belirlediği hedeflere ulaşmış olması halidir. Eğer süreç tamamlanmadan bitirme kararı alındıysa, danışanın elinde olmayan durumlar meydana gelmiş olabilir (finansal krizler, sağlık problemleri, vs.) veya danışanın kendisi veya ebeveyni bir sebepten dolayı terapiye direnç göstermeye başlamış olabilir.

Direnç ve bunun neticesinde sonlandırma, terapi sürecinin özellikle derinleşme süreçlerinde sık sık görülür.

Danışan ruhsal durumunun çok daha kötü bir noktaya geldiğini ve terapinin işleri daha da zorlaştırdığını düşünerek, terapiyi sonlandırabilir. Ancak, aslında bu tam tersi bir şekilde terapinin işe yaradığını gösterir. Zor duygular, kapatıldıkları yerden dışarıya çıkmakta, özgür kalmaktadırlar. Bu da beraberinde, iyileşmeyi getirir.

Zor duygular ifade edildikçe, iyileşme gerçekleşir. Bunun için de sabır ve zaman gerekir. Terapi sürecinin ortalarında, danışan terapiyi sonlandırmaya karar verirse, çok daha fazla zorlanabilir ve hayatı bu sebeple çok daha çıkmaza girebilir.

Eğer danışanlar sürecin sonuna kadar sabredebilirse ve danışanın terapiye ihtiyacının kalmaması noktasında, terapist terapi sürecini sonlandırır. Terapi sürecini bitirmeye, “sonlandırma” denir.

Terapist ile danışan, sağlıklı bir şekilde süreci bitirir ve ayrılırlar. Artık danışanın egosu güçlenir, terapi hedeflerini gerçekleştirmiştir ve kendi başına sorunlarının üstesinden gelebilir hale gelir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın