fbpx
Theraplay ve EMDR Terapisi

Theraplay ve EMDR Terapisi

Theraplay’in amacı, erken dönem karşılanmamış bağlanma ihtiyaçlarını onarmak için sağlıklı, düzenleyici yetişkin ilişkileri aracılığıyla çocuk için olumlu ve onarıcı deneyimler yaratmaktır.

Theraplay, terapist tarafından yönlendirilir. Theraplay terapistleri, çocuğun zihinsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına uygun güvenli bağlanma stilleriyle bakım verenlerin davranışlarını modeller. Ayrıca Theraplay seanslarının terapötik formatına da bağlı kalırlar.

Theraplay ve EMDR arasında güçlü bir bağ vardır çünkü iki yöntem de bağlanma teorisine dayanır. Amaç, erken dönemdeki karşılanmamış ihtiyaçları karşılamaktır. Bağlanmayı, özsaygıyı, kendine ve başkalarına olan güveni artırmaya çalışmak hedeflenir. Çalışmalarla kaynak yerleştirme yapılır. Theraplay aktiviteleri ile oluşan her pozitif duygu yerleştirilir.

Çocukların hayatta kalabilmesi, birincil bakım verenlerle olan duygusal bağlara bağlıdır. Bu bağlar, kendileri ve başkaları hakkında bir bakış açısı geliştirmeye başladıkları ve nihayetinde dünyaya nasıl yaklaştıklarına dair bir temeldir. Bir çocuğun, optimal gelişim için güvenli bir bağlanma stiline sahip en az bir birincil bakım veren ile güçlü bir duygusal bağa ihtiyacı vardır (Feldman, 2014).

Theraplay, güvenli bağlanma stillerine sahip, çocuklarının ihtiyaçlarıyla uyum içinde olan ve onlara yapı, besleme, bağlılık ve mücadele boyutlarıyla karakterize edilen sağlıklı ve dengeli bir üs sağlayan birincil bakım verenlerden sonra modellenmiştir (Booth & Jernberg, 2010).

İnsan bedeni doğal olarak fiziksel ve duygusal yaraları iyileştirmeye meyillidir (Shapiro, 2020) ve bazı çocuklar için Theraplay, çocuğun erken dönem bağlanma travmasından kaynaklanan doğal duygusal iyileşme sürecini desteklemek için gereken tek şeydir. Bunun nedeni, Theraplay’in çoklu algıyı içeren pozitif deneyiminin çocuğun sağ beyninin güçlü yanlarını desteklemesidir.

Sonuç olarak, Theraplay çocuğun limbik sisteminin düzenlenmesine yardım eder ve çocuğun adaptif bilgi işleme için kendi sinir ağlarına entegre etmede ihtiyaç duyduğu materyali sağlar. Yine de bazı çocukların EMDR’nin sağladığı yoğun terapötik müdahalesi gibi, daha fazla desteğe ihtiyacı vardır.

Theraplay’de olduğu gibi, EMDR de çoklu algıya ilişkin bir deneyime dayanır ve terapötik müdahale için aşamalı bir yaklaşımla entegre edildiğinde, ikisi bedenin erken dönem duygusal yaralarının doğal iyileşme sürecini daha da destekleyen müdahalelerin ideal bir kombinasyonunu sağlar.

Yapılan çalışmalar theraplay yoluyla elde edilen kazanımların, EMDR terapisini theraplay terapisine dâhil ederek güçlendirilebileceğini göstermektedir (Thompson-Lee, 2020).

Klinik Psikolog Gökçehan Akoğuz

KAYNAKLAR:
– Booth, P. B., & Jernberg, A. M. (2010). Theraplay: Helping parents and children build better relationships through attachment-based play. San Francisco, CA: Wiley.
– Feldman, R. (2014). Development across the life span. Upper Saddle River, NJ. Pearson.
– Shapiro, F. (2020). EMDR Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma Ve Yeniden İşleme. Okuyan Us Yayınevi.
– Thompson-Lee, F. (2020). EMDR-Infused Theraplay®. EMDR with Children in the Play Therapy Room: An Integrated Approach, 349.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın