fbpx
Tourette Sendromu Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi ve Eğitim Süreci Nasıl Olmalıdır?

Tourette Sendromu Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi ve Eğitim Süreci Nasıl Olmalıdır?

Tourette sendromu, istemsiz olarak yapılan ve kontrol edilemeyen tiklerle karakterize olmuş nörolojik bir bozukluktur.

Tikler aniden olur ve tekrarlayıcıdır, ritmik olmayan kas hareketleri vardır veya ses çıkarımları mevcuttur. Tourette sendromunun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat, yapılan araştırmalar beyinde belirli bölgelerde anormallikler olması nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir.

Belirtiler tipik olarak 4 ila 6 yaş arasında görülmeye başlanır ve 10 ila 12 yaşlarında en üst düzeye çıkar. Erkeklerde kadınlara oranla 2 ila 4 kat daha fazla görülür.

Bazı Tourette sendromuna sahip bireylerde aynı zamanda obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve uyku bozuklukları da görülür.

Genel olarak, Tourette sendromu tiklerin tanımı ve ailenin geçmişinin de değerlendirilmesi ile tanılanır. Tourette klinik gözlemler doğrultusunda tanılanabilir. Tourette için, herhangi bir kan testi veya diğer laboratuvar testleri ile tanılama yapılamamaktadır.

Tourette Sendromu Belirtileri

  • Aynı anda birden fazla tik veya birden fazla sözel tikler
  • Tiklerin 18 yaştan önce ortaya çıkması
  • Tiklerin en az 1 yıldır var olması
  • Tiklerin, madde kullanımı veya Huntington hastalığı ile karakterize olmaması gerekmektedir.

İki çeşit kategori vardır: basit ve karmaşık. Basit tikler; aniden olan, sınırlı sayıdaki kas grubunun dahil olduğu kısa hareketlerdir. Tek tip kas grubunu içerecek şekilde meydana gelir ve sıklıkla tekrarlayıcıdır. Bu basit tipli tiklerin en yaygın örnekleri; göz kırpma, omuz silkme, suratını buruşturmak, baş titremesi, acı acı havlama, boğazını temizleme ve burun çekmedir.

Karmaşık tikler; belirgin, birkaç kas grubunu içeren düzenli ve ardışık hareketlerdir. Kompleks tikler; zıplama, nesneleri koklama, buruna dokunma, insanlara dokunma veya kendine zarar verici davranışlar olabilir. Vakaların %10 ile %15’inde uygun olmayan sözcükleri söyleme veya yüksek sesle söyleme görülebilir. Tourette sendromunun bu belirtisine, “koprolali” (engellenemez şekilde küfürlü konuşma) denir.

Tourette sendromu olan insanlar bazen kısa bir süreliğine tiklerini bastırabilir, ama bu çaba hapşırmamızı tutmak gibidir. Önünde sonunda, gerginlik tırmanır ve tikler şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Tikler stresli durumlarda daha kötüleşir ve sıklıkla kişi rahatlamışken veya bir aktiviteye odaklanmışken azalır. Birçok vakada tikler uykuda oldukça azalır.

Tourette Sendromu Tedavisi

Tam anlamıyla bir tedavisi olmasa yoktur, herhangi bir ilaç etkili değildir. Ancak, yetişkinliğe doğru tikler sıklıkla azalır. Bu bozukluk hayat boyu devam eder ve kroniktir. Bazı vakalarda ergenlikten sonra tamamen yok olabilir. Tikler yaş ilerledikçe azalsa da yetişkinlik döneminde depresyon, panik ataklar, duygu durum bozuklukları ve antisosyal davranışların ortaya çıkma ihtimali vardır.

Tourette Sendromunda Terapi

Terapi faydalı olabilir. Psikolojik problemler Tourette sendromuna sebep olmasa bile, kişiler bu bozuklukla ve ikincil olarak ortaya çıkan sosyal ve duygusal problemlerle daha iyi baş edebilir hale gelir. Ancak, psikoterapi tikleri ortadan kaldırmaz.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın