Üvey Anne Olmak

Üvey ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar ve baş etme yöntemleri

Günümüzde boşanmaların artışı ile birlikte birçok insan daha önce evlilik yaşamış ve çocuk sahibi olmuş kişilerle evlilikler yaşamakta, bu durum da kimi zaman üvey annelik ve üvey babalık ve bununla ilgili sorun durumların oluşmasına neden olmaktadır.

Toplumun özellikle üvey annelere karşı önyargılı bir bakış açısına sahip olduğu açıktır. Masallar, şarkılar, deyiş ve deyimler üvey annelerin kötü kalpli ve kötü niyetli davranışlarını heder alır. Bu durum üvey anne adayının kendinden beklentisini arttırmakta, bunun olmadığını kanıtlamak ihtiyacı ise işleri sıklıkla daha zora sokmaktadır.

Ülkemizde 2006 yılında yeniden evlilik yaşayan kişilerle yapılan bir araştırmada Bir A.E. (2006), çocuklarla bir arada ikamet ederek yaşayan yeniden evlilerin evlilik doyumlarının, çocuksuz ya da çocuklarla bir arada yaşamayan yeniden evlilere göre anlamlı şekilde daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Hiç şüphesiz az önce bahsi geçen toplumsal baskı bu süreçte etkilidir. Bununla birlikte, çocuklar üzerinde kurulacak olan disiplinde otorite çatışması, üvey ebeveynin yanlış anlaşılmak kaygıları ile tam olarak nasıl davranacağını kestirememesi, çocuklar tarafından üvey ebeveyne yönelik üzüntü-öfke duyguları ile tam olarak nasıl baş edileceğinin bilinememesi, olası eski eş üçgenlerinin içinde olmak, çocuk veya çocuklarla olan ilişkide dolayı eş ilişkisinin doyumuna etki eden faktörlerdendir.

Bu noktada üvey ebeveynlere önerilebilecek en önemli başlıklar;

Çocuğa veya çocuklara kendilerini kabul için zaman vermelerini ve çocuklardan gelen duyguların normal ve anlaşılır olduğunu bilmeleri (Bu başlık, düğün ve nikaha katılmaktan, hitap biçimlerine kadar pek çok detay başlık için benimsenmesi gereken önemli bir içsel süreci barındırmaktadır),

Çocuk veya çocukların birincil sorumluluğunun öz ebeveynde olduğunu unutmamaları,

Odaklarını çocukta değil kendi evlilik ilişkilerinde tutmaya çalışmaları,

Kendilerini başka ebeveynlerle kıyaslamamaları,

Zaman zaman sakin ve geri planda durmayı başarmaları,

Kendilerini ve niyetlerini ispatla ilgili kendilerinden yüksek beklentide olmamaları,

Süreç içinde zorlanılan noktalarda bir uzman desteği almaktan çekinmemeleri önemlidir.

Uzman Psikolog Özgün Kızıldağ

Kaynakça

1) https://www.huffingtonpost.com/lindsay-ferrier/10-brutal-truths-about-be_b_5845082.html

2) Bir, A.E., Marital Satisfaction in Turkish Remarried Families: Comparison Among Marital Status, Effect Of Stepchildren, and Contrıbuting Factors, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, ODTÜ, 2006

3) Yörükoğlu A., Çocuk Ruh Sağlığı, Özgür Yayınevi, 2004

Randevu Al Hemen Ara