fbpx
vajinismus nedir

VAJİNİSMUS NEDİR?

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus nedir? Vajina kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Rahmin alt kısmını vücudun dışına bağlar.

Vajinismus, pelvik kaslarının istemsiz olarak kasılmasıdır. Bu istemsiz kasılmalar kadınları kilitler niteliktedir ve vajinaya ulaşmayı dolayısıyla penetrasyonu (cinsel birleşmeyi) imkansız hale getiren kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir.

VAJİNİSMUS NASIL FARK EDİLİR?

Vajinismus belirtileri ergenlik çağının sonlarında ya da kişinin ilk kez cinsel ilişkiye girdiği erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda bir kişinin ilk kez tampon yerleştirmeye çalıştığında veya bir jinekolojik muayeneye girdiğinde de ortaya çıkabilir.

Bazı kadınlarda vajinismus ileriki yaşlarda gelişir. Yıllar sonra da gerçekleşebilir. Vajinal penetrasyon olduğunda spazmlar veya rahatsızlıklar meydana gelebilir.

VAJİNİSMUSUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Abartılmış cinsel hikayeler, cinselliği nerden, kimden ve nasıl öğrenildiği, taciz tecavüz gibi travmatik anılar, performans kaygısı, fizyolojik problemler gibi durumlar vajinismusun sebeplerinin başında gelmektedir.

 

vajinismus nedir
Vajinismus nedir?

 

VAJİNİSMUSUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinismus belirtileri; vajinal penetrasyon (penisin vajinaya girmesi) sırasında rahatsızlık veya ağrı hissetme, hatta bazen bacakları çok kasmanın sebep olduğu girişi yada teması imkansız hale getirme, vajinal kas spazmı veya ağrı nedeniyle seks yapamamak veya jinekolojik muayene yaptıramamaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Vajinimus fizyolojik bir problem yoksa psikolojiktir. Dolayısıyla jinekolojik bir değerlendirmeden sonra psikolojik olduğuna karar verildiği noktada çeşitli egzersiz ve terapi teknikleriyle vajinismus problemini ortadan kaldırmak mümkündür.

KAYNAKLAR

  • The American College of Obstetricians and Gynecologists. When Sex Is Painful (https://www.acog.org/patient-resources/faqs/gynecologic-problems/when-sex-is-painful). Accessed 10/29/2020.

  • International Society for the Study of Vulvovaginal Disease. Vaginismus (https://www.issvd.org/vaginismus/). Accessed 10/29/2020.

 

 

Diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Ergenlikte Ani Ruh Hali Değişimleri

Ergenlikte Riskli Davranışlar

Ergenlikte Gelişim Alanları

 

PSİKOLAJ – Psikolojik Gelişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Konumu İçin Tıklayınız.

 

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın