Yeme Bozuklukları Birçok Rahatsızlığa Yol Açıyor

Yeme Bozuklukları Birçok Rahatsızlığa Yol Açıyor

Yeme bozuklukları, kişilerin yeme alışkanlıklarında, ilgili duygu ve düşüncelerinde bozulmaların yaşandığı bir hastalıktır. Beslenme bozukluğu olarak karakterize edilen yeme bozuklukları fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları olan bu kişiler genellikle vücut ağırlıklarına takıntılı olurlar.

Yeme bozuklukları genç kadınlarda daha sık görülüyor

Yapılan araştırmalara göre yeme bozuklukları kızlarda ve genç kadınlarda erkeklere göre daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler çoğunlukla ya çok fazla ya da çok az yemek yerler. Diğer yandan düzensiz beslenme ile birlikte aşırı egzersiz yapmak da görülebilir.

Yeme bozukluklarının nedenleri tam olarak bilinmiyor

Yeme bozukluklarının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli faktörlerin etkisi olabileceği düşünülmektedir. Kişinin psikolojik durumu veya aile ve kişisel ilişkileri gibi kişilerarası faktörler yeme bozukluklarına yol açan nedenler arasında sayılabilir. Düşük benlik algısı, özgüven eksikliği, yetersizlik duyguları, öfke ve yalnızlığın hastalık üzerinde etkin bir rolü olduğu görülmektedir.

Genetik faktörlerin yeme bozukluğuna etkisi

Genetik faktörlerin de yeme bozukluğunun gelişiminde etkisi olabileceği araştırmalar tarafından desteklenmektedir, ancak kalıtımın etkili olmadığı kişilerde de yeme bozukluğu görülme sıklığının fazla olabileceği görülmektedir.

Kadının zayıf görünümünü destekleyen tutum ve davranışlar içinde olan kültürel bir alt yapıya sahip olmak bir diğer faktördür. Bu kişiler kendileri ve bedenleri ile ilgili mükemmeliyetçi bir tutum içinde olabilirler. Panik bozukluk, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, bağımlılık gibi psikiyatrik bozukluklarla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Yeme bozuklukları, anoreksiya nervosa, bulimia nervosa ve tıkınırcasına yeme bozukluğu olmak üzere 3’e ayrılır.

Anoreksiya nervosa ve kilo alma endişesi

Anoreksiya nervosa yaşayan kişiler, kilo alma endişesi ile bilinçli olarak yemek yememek için aşırı bir çaba harcarlar. Vücut ağırlığını korumak ve kilo vermek için yemeklerden sonra uzun süreli egzersiz yapmayı tercih ederler. Düşük beden algısına sahiptirler. Depresyon ve anksiyetenin anoreksiya ile birlikte görülme olasılığı yüksektir.

Bulimia nervosada ve çarpık beden algısı

Bulimia nervosada da yine çarpık beden algısı ve aşırı kilo alma endişesi görülmektedir. Ancak anoreksiya nervosanın aksine, bu kişiler aşırı yeme yerler ve kendilerini kontrol etmekte zorlanırlar. Daha sonrasında yediklerini kusma, idrar söktürücü ilaçlar kullanarak veya egzersiz yaparak vücut ağırlıklarını korumaya çalışırlar.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu

Tıkınırcasına yeme bozukluğu ise kişinin yeme davranışı üzerinde kontrolünü kaybederek, tıkınırcasına yeme nöbetleri yaşadığı bir bozukluktur. Obezite ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bulimia nervosadan farkı ise kusma ve aşırı egzersiz yapma gibi davranışların görülmemesidir.

Bu bozuklukların erken evrelerinde, hastalar sıklıkla bir problemi olduğunu reddederler. Ancak daha ileri boyutlarda kalp sorunları ve ölümcül durumlara yol açabilmektedir. Bu yüzden çok gecikmeden daha iyi bir psikolojik ve fiziksel sağlığa sahip olmak için yeme bozukluklarının tedavi edilmesi önemlidir.

Uzman Klinik Psikolog Ecem Karataş

KAYNAKÇA:

  • Psychology Today (Erişim Tarihi: 29.06.2018). Eating Disorders. https://www.psychologytoday.com/us/conditions/eating-disorders
  • Öztürk, M. (2007). Çocuk Psikiyatrisi.
Randevu Al Hemen Ara