Yüksek Beklentiler Evlilikten Alınan Doyumu Ne Şekilde Etkiler?

Evliliği başta sevgi, cinsellik ve ekonomik olmak üzere, iki tarafın da karşılıklı olarak birbirlerine bağımlılıkları olduğu bir ilişki türü olarak tanımlamak mümkündür. Her ilişkide olduğu gibi evlilikte de bireyler, çeşitli beklentilere sahiptir. Bu beklentilerin karşılanamaması durumunda çiftler arasında çatışma ve çeşitli olumsuz duygular yaşanmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, bireylerin iş veya ekonomik güvenceye göre evlilik doyumuna daha çok önem verdiklerini göstermektedir. Beden ve ruh sağlığı açısından kötü bir evliliğin olumsuz sonuçlara neden olduğu söylenebilmektedir.

Günümüz dünyasında gençler evliliğe olumlu anlamlar yüklemektedir. Bu tip olumlu beklentiler, eşlerin birbiri hakkında olumlu düşünmesine ve daha iyi etkileşimler kurmasını aracı olmaktadır. Fakat yüklenen bu anlamların karşılanamaması da evlilikten alınan doyumu azaltmaktadır. Beklentilerin yüksek olmasıyla en iyiyi bekleyen kişi, başlangıçta partnerinin eksikliklerini göz ardı edebilmektedir. Zamanla kişi bu beklentilerin altında kalmaya başladıkça tüm gerçekler göz önüne gelebilmektedir.

Beklentilerimizi nasıl yönetebiliriz?

  • Beklentiler için gerçekçi düşünmek ve esneklik payı katabilmek çok önemlidir. Beklentilerinizin altında kalan partneriniz için isteklerinizi gözden geçirmek ve çeşitli düzenlemeler yapmak önem taşımaktadır. Bunun için kendinize “ben evlilikten ne bekliyorum?” sorusunu sorabilirsiniz. Böylece cevaplarınıza tanık olma ve onları tekrardan gözden geçirebilme fırsatı elde edip, evliliğiniz için uyumlu olamayacak cevapları revize edebilme şansını elde edebilirsiniz.
  • Çiftlerin birbirleri hakkında beklentileri konusunda ortak bir amaç belirlemesi, evlilikten aldıkları doyumu yükseltebilmektedir. Bu nedenle partnerinize beklentilerinizi açmayı ihmal etmeyin. Beklentilerinizi söylemedikçe partneriniz bundan asla haberdar olamayacaktır.
  • Evlilikte çoğu anın güzel geçeceğini düşünmek büyük bir beklentidir. Aslında ilişkilerin gelişmesi ve bir temel kazanabilmesi için çatışmalar büyük önem taşımaktadır. Çatışmalarla beraber ilişkinizin sorunlarını çözebilmek için fırsat elde etmiş olursunuz.

Psk.Ahmet Can Alkan

KAYNAKÇA

          İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar ve Algılanan Problem Çözme Becerilerinin Evlilik Doyumunu Yordama Gücü, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi, Cilt:3 Sayı:28
·         Tezer, E. Evlilik ilişkisinden Sağlanan Doyum: Evlilik Yaşamı Ölçeği, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Cilt:2 Sayı:7
·         Pascale, R. Primavera, L. (Ocak,2016) Managing Your Expectations About Marriage. www.psychologytoday.com
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın