Pınar ŞENER YILDIRIM

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG

Uzman Klinik Psikolog, Travma ve EMDR, Oyun, Çift ve Aile Terapisti, Klinik Hipnoterapist, Kurucu

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 2007 yılında mezun oldu.

2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Anabilim dalında, “Çocukluk Döneminde Algılanan Ebeveyn Kabul- Reddi ile Yetişkinlerin Yakın İlişkilerindeki Eş/sevgili Kabul- Reddi’ nin Karşılaştırılması” konulu tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamlayarak uzmanlığını aldı.

Ulusal psikoloji kongrelerinin düzenleme kurullarında görev alarak, çeşitli kongrelerde poster ve sözlü bildiriler sundu. 2005 yılında, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD. ’da staj yaptı. Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu’ ndan süpervizyon aldı. Şizofreni Grup Terapileri’ne katıldı.

2006 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD’deki Yetişkin ve Çocuk Psikiyatrisi servislerinde staj yaptı. 2006 yılında Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen, “1. Genç Psikologlar Araştırma Ödülleri Yarışması” kapsamında, “Mansiyon Ödülü” kazandı.

2012 yılında Sağlık Bakanlığınca düzenlenen sınav sonucunda, “Psikolojinin Tıbbi Uygulamalarında Yetki Belgesi” ni almaya hak kazandı. ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ nden onaylı, Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu tarafından verilen “Aile ve Evlilik Terapisi” sertifika eğitimlerini tamamladı. Daha sonra aile terapisi alanında, dünyaca ünlü araştırmacılar John& Julie Gottman tarafından geliştirilmiş “Gottman Çift ve Aile Terapisi” eğitimlerini aldı.

Aldığı diğer eğitimler arasında çocuklara yönelik çeşitli objektif ve projektif testler eğitimleri vardır. İstanbul Psikanaliz Derneği tarafından verilen, “Psikanalize Giriş Seminerleri” ne bir yıl süresince katıldı. Ayrıca, Türk Psikologlar Derneği tarafından, “Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R)” uygulayıcı sertifikasına sahiptir.

Rorschach ve Projektif Testler Derneği tarafından düzenlenen “Yetişkin Rorschach Testi Uygulama ve Süpervizyon Eğitimi-Tevfika Tunaboylu İkiz”, “Peri Masalları Testi-İrem Erdem Atak”, “Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirilmesi- Funda Akkapulu” eğitimlerini tamamlamış, “Çocuk Rorschach Testi Uygulama ve Süpervizyon Eğitimi-Neslihan Zabcı” eğitimine de devam etmektedir. ISST’nin (International Society of Schema Therapy) onayladığı şema terapi eğitimini tamamladı. Sanat terapisi eğitimini “Cathy Malchiodi”den “Trauma- informed Art Therapy Certificate” aldı.

Yaşam Becerileri Eğitmen Sertifikası eğitimini Marianne Jansson’dan aldı. Transaksiyonel Analiz Derneği tarafından “Transaksiyonel Analiz 1 ve 2. Düzey” eğitimlerini tamamladı. Uluslararası Oyun Terapileri Derneği APT(Associaton of Play Therapy) onaylı “Oyun Terapisi Sertifika Programı” na katılan Yıldırım, eğitimlerini ve süpervizyonlarını kayıtlı oyun terapisti (Registered play therapist) olan, Klinik Psikolog, Psikoterapist Reyhana Seedat’ dan almıştır.

Bireysel olarak halen Reyhana Seedat’ dan süpervizyon almaktadır. Bu eğitim süresince “Danışan Merkezli Oyun Terapisi-Client Centered Play Therapy”, “Kısa Süreli Oyun Terapisi-Short-term Play Therapy”, “Filial Therapy”, “Gelişimsel Temas Terapisi- Developmental Touch Therapy”, “Kum Tepsisi Terapisi-Sandtray Therapy”, “Kukla Terapisi- Puppet Therapy”, “Travmatize Çocuklarla Oyun Terapisi- Play Therapy With Traumatized Children”, “ADHD Teknikleri ve Öfkeli Çocuklara Yardım Staretejileri- ADHD Techniques and Strategies to help the Angry Child” Uluslararası Oyun Terapileri Derneği APT(Associaton of Play Therapy) onaylı bu eğitim programının sonunda kendisi Türkiye’de “Play Therapist” ünvanlı sertifikayı almaya hak kazanmış az sayıdaki oyun terapistlerinden biri olmuştur. Ayrıca dünyaca ünlü, “Deneyimsel Oyun Terapisi” nin kurucusu Byron Norton’dan, “Experiential Play Therapy-Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimlerini almıştır.

Bağlanma terapisinde önemli bir yaklaşım olan “Theraplay and Marschak Interaction Method” eğitimini “The Theraplay Institute” eğitmeni Marlo L. R. Winstead’den almıştır.

Psikolojik travma eğitimi EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) 1 ve 2. düzey eğitim ve süpervizyonlarını tamamlayan Yıldırım, ağırlıklı olarak terapilerinde EMDR psikoterapisi ve Kalp Merkezli Hipnoterapi yaklaşımlarını kullanmaktadır.

Amerika’daki Wellness Ensititüsü’nün kurucusu Daine Zimbaroff’un geliştirdiği “Kalp Merkezli Hipnoterapi” eğitimini tamamlayarak, ileri master hipnoterapi eğitimine halen devam etmektedir.

Uzman Klinik Psikolog Pınar Şener Yıldırım, “Clinical Hipnoterapist” ünvanına sahiptir. Terapilerinde aktif olarak bu yaklaşımı kullanmaktadır.

Yıldırım’ ın, benimsediği diğer psikoterapi yaklaşımları arasında; EMDR Terapisi, Oyun Terapisi, Kalp merkezli Hipnoterapi, Sanat Terapisi, Kum Tepsisi Terapisi, Şema Terapi, Gottman Çift ve Aile Terapisi yer almaktadır.

Mesleğinin ilk yıllarından itibaren, özel okullarda ve hastanelerde çocuk, yetişkin ve aile danışmanı olarak çalışmalar yaptı. Eğitim ve seminerler düzenledi. “Özel öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği” olan çocuklarla çalışmalar yürüttü.

2013 yılında Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu’ nun muayenehanesinde başladığı psikoterapi çalışmalarını 2016 yılına kadar sürdürmüştür.

2014 yılında ”PSİKOLAJ Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” nin kuruculuğunu yapmıştır.

Psikolaj bünyesinde, çocuk, yetişkin ve aile terapisi alanlarında psikoterapi çalışmalarına devam etmekte; ayrıca “Anne-Baba eğitimleri”, “Öğretmen eğitimleri”, “Psikoloji Atölyeleri”, “Kurumsal eğitimler” düzenlemektedir. Ayrıca, “Türk Psikologlar Derneği”, “EMDR Türkiye Derneği”, “APT(Associaton of Play Therapy) Derneği” üyesidir.