fbpx

Pınar ŞENER YILDIRIM

bahçeşehir psikolog

Uzman Klinik Psikolog, Travma, Oyun, Çift ve Aile Terapisti, EMDR Terapisi Uygulayıcısı, Klinik Hipnoterapist, Kurucu

Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 2007 yılında mezun oldu. 2010 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Anabilim dalında, “Çocukluk Döneminde Algılanan Ebeveyn Kabul- Reddi ile Yetişkinlerin Yakın İlişkilerindeki Eş/sevgili Kabul Reddinin Karşılaştırılması” konulu tezi ile yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını aldı.

Ulusal psikoloji kongrelerinin düzenleme kurullarında görev alarak, çeşitli kongrelerde poster ve sözlü bildiriler sundu. 2005 yılında, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD’de Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu’ndan süpervizyon aldı. 2006 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD’deki Yetişkin ve Çocuk Psikiyatrisi servislerinde stajlarını tamamladı. 2006 yılında Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen, “1.Genç Psikologlar Araştırma Ödülleri Yarışması” kapsamında, “Mansiyon Ödülü” kazandı.

2012 yılında Sağlık Bakanlığınca düzenlenen sınav sonucunda, “Psikolojinin Tıbbi Uygulamalarında Yetki Belgesi”ni almaya hak kazandı. ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezinden onaylı, Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu tarafından verilen “Aile ve Evlilik Terapisi” sertifika eğitimlerini tamamladı.

Daha sonra aile terapisi alanında, dünyaca ünlü araştırmacılar John& Julie Gottman tarafından geliştirilmiş “Gottman Çift ve Aile Terapisi” eğitimlerini tamamladı.

Aldığı diğer eğitimler arasında çocuklara yönelik çeşitli objektif ve projektif testler eğitimleri vardır. İstanbul Psikanaliz Derneği tarafından verilen, “Psikanalize Giriş Seminerleri” ne bir yıl süresince katıldı. Ayrıca, Türk Psikologlar Derneği tarafından, “Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R)” ve İstanbul Üniversitesi tarafından verilen CAS Bilişsel Batarya testi uygulayıcı sertifikasına sahiptir.

Rorschach ve Projektif Testler Derneği tarafından düzenlenen “Yetişkin Rorschach Testi Uygulama ve Süpervizyon Eğitimi”- Tevfika Tunaboylu İkiz, “Peri Masalları Testi- İrem Erdem Atak, “Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirilmesi-Funda Akkapulu”, “Çocuk Rorschach Testi Uygulama ve Süpervizyon Eğitimi-Neslihan Zabcı” eğitimlerine katılım sağlamıştır. ISST’nin (International Society of Schema Therapy) onayladığı şema terapi eğitimini tamamladı. Sanat terapisi eğitimini “Cathy Malchiodi”den “Trauma- informed Art Therapy Certificate” ve Michael Franklaldı.

Yaşam Becerileri Eğitmen Sertifikası eğitimini Marianne Jansson’dan aldı. Transaksiyonel Analiz Derneği tarafından “Transaksiyonel Analiz 1 ve 2. Düzey” eğitimlerini tamamladı. Uluslararası Oyun Terapileri Derneği APT (Association of Play Therapy) onaylı “Oyun Terapisi Sertifika Programı” nı tamamlayan Yıldırım, eğitimlerini ve süpervizyonlarını ünlü eğitmen, APT kayıtlı oyun terapisti Klinik Psikolog, Psikoterapist Reyhana Seedat’ dan almıştır.

Yıldırım, bireysel olarak Reyhana Seedat’tan süpervizyonlarına halen devam etmektedir. Bu eğitim süresince “Danışan Merkezli Oyun Terapisi’, ‘Kısa Süreli Oyun Terapisi”, “Filial Terapi-Ebeveyn Çocuk Terapisi”, “Gelişimsel Temas Terapisi”, “Kum Tepsisi Terapisi-Sandtray Therapy”, “Kukla Terapisi’ APT (Associaton of Play Therapy) onaylı bu eğitim programının sonunda kendisi Türkiye’de “Play Therapist” ünvanlı sertifikayı almaya hak kazanmış az sayıdaki oyun terapistlerinden biri olmuştur.

Ayrıca dünyaca ünlü, “Deneyimsel Oyun Terapisi” nin kurucusu Byron Norton’dan, “Experiential Play Therapy- Deneyimsel Oyun Terapisi” eğitimlerini almıştır.

Bağlanma terapisinde önemli bir yaklaşım olan “Theraplay and Marschak Interaction Method” eğitimini “The Theraplay Institute” eğitmeni Marlo L. R. Winstead’den almıştır.

Psikolojik travma eğitimi EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) 1 ve 2. Düzey eğitim ve süpervizyonlarını tamamlayan Yıldırım, 1. düzey ‘Çocuk EMDR’ eğitimlerini alarak, ağırlıklı olarak terapilerinde EMDR psikoterapisi ve Kalp Merkezli Hipnoterapi yaklaşımlarını kullanmaktadır.

Amerika’daki Wellness Ensititüsü” nün kurucusu Daine Zimbaroff’ un geliştirdiği “Kalp Merkezli Hipnoterapi” eğitimini ve ileri master hipnoterapi eğitimini tamamlayarak, Wellness Enstitüsünden onaylı Türkiye’deki ilk “Clinical Hipnoterapist” ünvanını almaya hak kazanmış terapistlerdendir.

Yıldırım’ın, benimsediği diğer psikoterapi yaklaşımları arasında;

EMDR Terapisi, Kalp merkezli Hipnoterapi, Sanat Terapisi, Kum Terapisi, İlişki Odaklı Çift Terapisi-ECCT, Şema Terapi, Gottman Çift ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Hikaye Terapi yer almaktadır.

ISST (Uluslararası Kum Terapisi Topluluğu-İnternational Society for Sandplay Therapy) eğitmenlerinden iki yıl süresince kum terapisi eğitimi alan Yıldırım, bu ekolü Türkiye’de uygulayan öncü terapistlerdendir.

Mindfulness Enstitüsü kurucusu, Doç. Dr. Zümra Atalay’dan ‘Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı-MBSR’nı tamamlamıştır.

Mesleğinin ilk yıllarından itibaren, özel okullarda, psikiyatri kliniklerinde ve hastanelerde çocuk, yetişkin ve aile danışmanı olarak çalışmalar yapmış, eğitim ve seminerler düzenlemiştir. 2013 yılında Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu’nun muayenehanesinde başladığı psikoterapi çalışmalarını 2016 yılına kadar sürdürmüştür.

2014 yılında, “PSİKOLAJ Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi”nin kuruculuğunu yaparak, Psikolaj bünyesinde yetişkin ve aile terapisi alanlarında psikoterapi çalışmalarına devam etmekte, çocuk, ergen, yetişkin ve aile alanlarında Psikolaj uzman ekibine ve alandaki meslektaşlarına süpervizyon hizmeti vermektedir. Ayrıca “Ebeveyn eğitimleri”, “Öğretmen eğitimleri”, “Psikoloji atölyeleri”, “Kurumsal eğitimler” ve ’Psikologlara yönelik uzmanlık eğitimleri’ düzenlemektedir.

Ayrıca, Dünyaca ünlü çift terapisti Hedy Schleifer’ın geliştirdiği, ‘İlişki Odaklı Çift Terapisi-ECCT Terapi ekolunu Türkiye’ye kazandıran Yıldırım, ‘ECCT Türkiye Eğitim Organizatörü’ ve bu ekolü uygulayan ilk terapistlerdendir. Ayrıca psikologlara uzmanlık eğitimleri kapsamında ECCT eğitimleri ve çiftlere yönelik ’İlişki Güçlendirme Atölyeleri’ organize etmektedir.

Ayrıca, “Türk Psikologlar Derneği”, “EMDR Türkiye Derneği” üyesi olup evli ve bir çocuk annesidir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın