fbpx

Çift ve Aile Danışmanlık Alanları

Çift ve Aile Danışmanlığı

Aile ortamında ve çiftler arasında etkileşimi iyileştirmeyi, yaşanan çatışmaların çözümünü sağlamayı, kişiler arası ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen bir yöntemdir. Bu süreçte, kişiler problem çözme becerileri kazanırlar, kendilerini, partnerlerini ve aile üyelerini daha iyi tanırlar, ihtiyaçlarını fark ederler ve ilişkilerini iyileştirme yolunda ilerlerler.

Çocuk Merkezli Ebeveyn Danışmanlığı

Çocuğun gelişim sürecinde içinde bulunduğu psikososyal ortam oldukça önemlidir. Çocuk merkezli ebeveyn danışmanlığının hedefleri arasında aile içi iletişimin geliştirilmesi, ebeveynlik becerilerinin arttırılması, ailenin güçlü yanlarının desteklenmesi ve zayıf yanlarının iyileştirilmesi gibi süreçler yer alır. Çocuğu merkeze alarak aile sitemini değerlendiren bütüncül bir danışmanlık yaklaşımıdır.

Boşanma Danışmanlığı

Boşanma danışmanlığı, boşanmaya karar vermiş eşlerin ayrılık sürecini olabildiğince problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için yardımcı olur. Ayrılık kararı vermiş olan çiftin çocuklarının da bu süreçten olumsuz etkilenmesini önlemek boşanma danışmanlığının temel amaçlarındandır.

Yeniden Evliliğe Uyum Danışmanlığı

Kişilerin, önceki evliliklerinde yaşamış oldukları hayal kırıklıklarını ve travmaları çözümlemek yeniden evliliğe uyum danışmanlığında çalışılan alanlardandır. Bunun yanında, partnerlerin ihtiyaçları değerlendirilir, duygusal güçlendirme çalışmaları yapılır ve çiftlere etkili iletişim kurma, evlilikte çatışmaları çözümleme gibi konularda danışmanlık hizmeti verilir.

Üvey Anne-Baba Danışmanlığı

Üvey anne baba danışmanlığında, kişilerin evlat edinme süreci ile ilgili kararlılıkları, hisleri, ve endişeleri üzerine çalışılır. İçinde bulundukları koşullarda hangi seçeneklerin daha uygun olduğu, çocuk yetiştirme sürecinde yaşayabilecekleri zorluklar ile ilgili danışmanlık hizmeti verilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin evliliğe hazırlanmalarına yardımcı olan danışmanlık türüdür. İlişkinin zayıf yanlarını belirlemek ve evlilikte ortaya çıkabilecek olası problemleri değerlendirmek bu danışmanlık türünün odaklandığı konulardandır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın