fbpx
Altı Adımda Bağlanma Korkusundan Kurtulmak

Altı Adımda Bağlanma Korkusundan Kurtulmak

Altı adımda bağlanma korkusundan kurtulmak mümkün. İşte bağlanma korkunuzu yenmeniz için atabileceğiniz altı adımın ayrıntıları.

  1. Bağımlılık Korkunuzla Yüzleşin

Bağlanma korkusundan kurtulabilmek için atılması gereken ilk adım dışarıdan görünen kayıtsızlığın, huzursuzluğun, insanı bunaltan keyifsizliğin ve yaygın korkunun altında bağımlılık ve reddedilmek gibi acı verici çocukluk deneyimlerinin yattığını anlayabilmektir. Burada bir uzman desteği almak önemli rol oynamaktadır.

  1. Beklenti Kaygınızı Fark Edin ve Onunla Uğraşın

İlk adım olarak size, beklentilere karşı duyduğunuz tepkilerin bilincine varmanız tavsiye edilir. İkinci adımda, her tür anlaşmazlıktan kaçacak ve meydan okuyarak ‘hayır’ diye haykıracak olan içinizdeki çocuğu yatıştırın. Olayı içinizdeki iyi kalpli yetişkinin bakış açısından görmeye çalışın.

  1. Reddedilme Korkunuzu İnceleyin

Özgüveninizin yara almasından korktuğunuzu ve insanları kendinizden uzaklaştırarak onu sürekli korumaya çalıştığınızı itiraf etmeniz atacağınız ilk adım olmalıdır. İkinci adım ise bu korkuyu kabullenmeniz ve onu anlamanızdır.

  1. Kurban Rolünden Kurtulun!
  2. Suçluluk Duygularınızı Ciddiye Alın
  3. Eşinizi Sınamaktan Kaçının

Eşinizi sürekli sınadığınızı fark ederseniz önce kendi dürtülerinizin bilincine varmaya çalışın. Ruhunuzun derinlerinde hissettiğiniz duygularınızla ve içinizdeki çocukla ilişki kurun.

KAYNAK:
Bağlanma Korkusu-Stefanie Stahl

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın