İyileşmek için affetmek

İyileşmek için affetmek

Affetmeye tüm içtenliğinizle karar vermek

Affetme yolunda atılabilecek ilk adım affetmeyi gerçekten istemek ve iç hesaplaşmaya bir son vermektir. Belki size zararı olan kişiyi veya kendinizi affetmek hemen olmayacak, ama bunu gerçekten istiyor olmak yürek rahatlığı sağlayacaktır.

Doğru sınırlar belirlemek

Tamamen “çok affediciyim, hemen unuturum” şeklinde bir tutumda olmak da doğru değildir.

Zararı hemen unutmak, size tekrardan zarar gelebilmesi konusunda kapıları açık tutar.

Affetmek, zarar veren karşı tarafa sınırsız hata yapma hakkı vermez. Affetme yolunda sınırları doğru koymak önemlidir.

Öz şefkat egzersizleri yapmak

Öz şefkat, affedip iyileşme yolunda atılması gereken önemli bir adım. Kendinize karşı ne kadar affedici olursanız, diğerlerine karşı affedicilik de o yönde artacaktır. Düşüncelerimizin farkına varıp, kendimizi severek kabul etmeye başladığımızda kendimizle barışırız. Kendisiyle barışabilmiş bir insan, affetme konusunda daha başarılı olur.

Empatiye açık olmak

Hatalar bazen istemsizce yapılabilir. Kırılan insan istemeden başkalarını da kırabilir. Bu gibi durumlar için karşıdaki kişinin yaptıklarının açıklanabilir sebepleri olup olmadığına bakmakta fayda vardır. Eğer affetmeye çalışılan kişi kendinizse içinde bulunulan durumları ve yaşadıklarınızı gözden geçirin. Olaylar kaçınılmaz ise bu suçluluk duygusundan kurtulmanızı ve affedici olabilmenizi sağlar.

Olaylardan ders çıkarmak ve gerekiyorsa destek almak

“Bu yaşananlardan ne öğrendiniz, ne ders çıkardınız?“ Bu soruyu kendinize sorun. Başımıza gelen her durum bizlere bir şeyler öğretmek için, her yaşanandan çıkarılabilecek bir ders var. Eğer affetmek ağır bir yük verdiyse ve başa çıkamayacağınızı hissediyorsanız psikolojik destek almaktan kaçınmayın.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın