fbpx
Anne Sütü, Faydaları ve Bağlanma Üzerindeki Etkisi

Anne Sütü, Faydaları ve Bağlanma Üzerindeki Etkisi

Emzirmek doğal ve normal bir eylemdir. Anne sütü bir bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için oldukça gereklidir.

Anne sütünün yerine konulabilecek alternatifler mevcut olsa da hiçbir alternatif anne sütünün yerini tutamaz ve aynı görevi üstlenemeyecektir. Bu nedenle, özellikle ilk 6 ay bebeğin anne sütü alıyor olması oldukça önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve UNESCO tarafından bu konu hakkında yapılan araştırmalar ve raporlarında da anne sütünün bebek ve anne üzerindeki faydalarına vurgu yapılmıştır.

Anne sütünün, bebek ve anne için pek çok faydası vardır. Bebeğin duygusal ve ruhsal gelişimine katkıda bulunur. Emzirme başlı başına anne-bebek arasındaki ten temasını ve dolayısıyla bağlanmanın ilk adımlarının atılmasını sağlar. Özellikle 0-2 yaş dönemi sağlıklı bağlanmanın gerçekleşmesi için oldukça önemli olması sebebiyle emzirmenin tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaşa kadar devam etmesi önerilir.

Emzirme sürecinde çocuğun gelişimini olumlu etkilemesi ve bebekle sağlıklı bağlanma gerçekleştirmek için ebeveynlerin göz temasını ve dokunsal teması mümkün olduğunca sürdürmelidir. Aynı zamanda, fizyolojik olarak da emzirmenin pek çok faydası var.

Kronik hastalık ve enfeksiyon olasılığını azaltır, alerjiye karşı koruyucudur ve sindirime yardımcıdır.

Hormonlar, büyüme faktörü üzerinde belirleyicidir. Aynı zamanda, emzirme anneyi gevşetir ve çok daha kolay uykuya dalmasını sağlar.

Annenin emzirme süresi arttıkça meme kanserine yakalanma riski azalır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın