fbpx
Çocuğuma Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?

Çocuğuma Okumayı Nasıl Sevdirebilirim?

Çalışmalar, en coşkulu ve en istekli okuyucuların okumaya ev ortamında erken başladıklarını göstermiştir.

Okumayı Sevdirme

Çocuğunuzun günlük rutinine birkaç basit adım ekleyerek günlük yaşamın bir bölümünde kitap okuması için onu teşvik edin. Güçlü okuma alışkanlıkları; zihinsel uyarımı artırmaya, kelime bilgisi becerilerini arttırmaya ve anlama ve yazma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

Çocuğunuzun okuma becerileri geliştirmesine yardımcı olmak için birçok neden vardır.  Unutmayın, çocuğunuzun geleceği buna bağlıdır.

Daha iyi bir okuma alışkanlığı oluşturmak için nelere mi ihtiyacınız var?

Oldukça fazla kitap çeşidi

Farklı sınıf seviyelerine uygun ve farklı konulardaki kitapları seçin. Resimli kitaplar, çizgi romanlar, hikâye kitapları hepsi mükemmel seçimlerdir.

Çocukların ebeveynlerini okurken görmeleri gerekir

Çocuğunuz yatmadan önce, başka bir işle meşgul olmak yerine, neden akşam yemeğinden önce oturup biraz kitap okumuyorsunuz? Bu, küçük okuyucularınızın üzerinde büyük bir etki bırakacaktır.

Birbirinize yüksek sesle kitap okuyun

Çocuğunuzu gece yatağına yatırdığınızda, kitabı sırayla sesli bir şekilde okuyun.

Okumayı teşvik eden oyunlar oynayın

Bu örnekler arasında, okuyucuların okuma ve heceleme becerilerini kullanmaları için ‘’Scrabble’’ bulunmaktadır. “Bil Bakalım Kim” gibi daha küçük çocukların oynadığı oyunları, çocuklara problem çözme becerilerini uygulamada ve okuduğunu anlamada yardımcı olacaktır.

Kütüphaneye düzenli olarak gidin

Çocuğunuz, kütüphanede ilgisini çeken çok çeşitli kitaplardan birini seçebilir ve en iyi yanı, birkaç hafta sakladıktan sonra, başka bir kitap için tekrardan gitmek isteyecektir.

Elektronik cihazları kapatın

Televizyonu ve gün içindeki bilgisayar saatlerini sınırlayın ve bunun yerine kitap okuma süresini arttırın.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın