fbpx
Çocuğumun Öz Disiplinini Nasıl Geliştiririm?

Çocuğumun Öz Disiplinini Nasıl Geliştiririm?

Çocukların, davranışları sizi çok rahatsız ettiklerinde bile onları koşulsuz olarak seven, esnek, şefkatli yetişkinlere ihtiyacı vardır. Bu tür bir ortam, çocukların öz disiplinini geliştirmeye de büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Çocuklarının öz disiplinini geliştirmek isteyen ebeveynlerin onlara karşı belli başlı konularda tutarlı ve doğru davranmaları gerekmektedir.

Tutarlı olun

Siz daha çantanızı veya ceketinizi koymadan önce, eve vardığınız anda çocuğunuzun dikkatini çekmek için haykırdığını varsayalım. Bugün sakin bir şekilde ama yarın sinirli bir şekilde yanıt verirseniz, çocuğunuz beklentilerinizle ilgili belirsiz bir mesaj alacaktır. “Lütfen bana eşyalarımı yere koyma ve ayakkabılarımı değiştirme şansı ver. O zaman günün hakkında her şeyi duymaya hazır olacağım.” gibi tutarlı bir yaklaşım deneyin. Sonra uygulayın; eşyalarını yere koyun, ayakkabılarınızı değiştirin ve çocuğunuza tüm dikkatinizi verin.

Olgun davranın

Çocukların, onları koşulsuz olarak seven, esnek, şefkatli yetişkinlere ihtiyacı vardır, özellikle sizi çok rahatsız ettiklerinde. Çocuğunuzun kanayana kadar bir kızarıklığı kaşıdığını varsayalım. “Kaşınmayı bırak” demenin bir faydası olmaz. Bunun yerine, “Her yerinin kaşındığını biliyorum ama kaşımak durumu daha da kötüleştirir. Cildini rahatlatmak için losyon sürelim” demek çocuğunuzu sakinleştirebilir. Çocuğunuzun başa çıkma ve problem çözme becerilerini öğrenmesi için çözümler bulun ve rasyonel davranışları modelleyin.

Çocuğun doğru yaptığı şeyi geliştirin

Diyelim ki ödevinin yarısını yapıyor ve sonra basketbol oynamaya dışarı çıkıyor. “Kardeşin gibi zeki öğrenciler oynamadan önce çalışmalarını tamamlar.” demek yerine, “Ödevinin yarısını bitirmiş olman çok iyi.” şeklinde destekleyebilirsiniz. Övgü ve anlayış her zaman suçu, utancı ve saygısızlığı gölgede bırakır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın