fbpx
Çocuğun Başarısından Kimler Sorumludur?

Çocuğun Başarısından Kimler Sorumludur?

Günümüzde çocuğun birçok aktivitesine anne ve babaların daha çok dahil olduklarını gözlemlemekteyiz.

Ebeveynler genellikle çocuğun programını düzenlemekte ve koordine etmektedir. Bu durum çocuğun okul ders ve ödevlerini de içermektedir.

Anne ve babalar çocuklarına ödevlerini hatırlatmakta ve sınavlarına çalışması veya ödevlerini bitirmesi için ikna etmektedirler.

Eğer bu yazıyı okuyan bir ebeveynseniz, kendinize şu soruyu sormanızı rica ediyorum: “Şu ana kadar kaç kez çocuğunuzu denetlediniz ve çocuğunuza okul ödevlerini hatırlattınız?”

Çocuğun Başarısı

Ebeveynler çocuklarının aktivitelerini ve okuldaki başarısını kontrol etmeye başlayarak, aslında çocuklarının olgunlaşması ve sorumluluk sahibi olması için gereken becerileri edinmesine engel olmuş olur.

Çocukların kendilerini motive etme ve görevlerini yerine getirmeleri geliştirilmesi gereken önemli becerilerdir. Bu çabayı ebeveyn olarak devralmak, çocuğun hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda kendini düzenlemesini ve sorumlu olma becerisinin gelişmesini engeller.

Çocuğunuzun sorumluluklarını üstlenirseniz, çocuğunuz sürekli onay alma ihtiyacı hissedecek, özgüven eksikliğinin sonucu olan bazı sorunlarla karşılaşacak, size veya başkalarına bağımlı hale gelecektir. Oysa ki bir ebeveynin görevlerinden biri çocuğunu yetişkinliğe hazırlamaktır.

Çocukların olumsuz davranışları

Çocukların gerçekten bazen ebeveynlerini tüketen davranışlar sergiledikleri yadsınamaz bir gerçektir. Sık sık ebeveynlerinin söylediklerini ilk seferde dinlemezler ve görevlerini veya ödevlerini yapmak istemeyebilirler. Her ne kadar bizlerle bu konularda çok sık tartışsalar da aslında bizleri memnun etmek ve kendileriyle gurur duymamız konusunda oldukça isteklidirler.

Eğer onlardan ne istediğimiz konusunda açık olabilirsek ve bu beklentilerimiz konusunda net sınırlar koyabilirsek, aile içerisinde çocukların sorumluluklarını yerine getirdiği bir yapı oluşturabiliriz. Böylece çocuklar neyi gerçekleştirmeleri gerektiğini bilirler, gerçekleştirmediklerinde sonucuna katlanacaklarını görürler ve buna göre davranırlar.

Aile içerisindeki rolleri hakkında net bir farkındalık kazandırabilirsek ve başarılı olduklarında takdir edersek, çocuklar kendilerini yetkin hissetmeyi öğrenebilir ve karşılarına çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelebilirler.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın