fbpx
Çocuğunuzu ödevlerini yapmasına nasıl teşvik edersiniz?

Çocuğunuzu ödevlerini yapmasına nasıl teşvik edersiniz?

Çocukların ödevlerini yapmaya teşvik edilmesi okul başarılarını arttırma, başarılı öğrenme deneyimi ve bu süreci daha aktif katılımla sağlamaları açısından oldukça önemlidir çünkü ev ödevleri öğrenmeyi doğrudan etkiler.

Verilen ödevlerin düzeyi öğrencilerin seviyesine uygun olmalıdır ki amacına ulaşabilsin. Ev ödevleri sayesinde siz ebeveynlerinde çocuklarınızın eğitim hayatı hakkında genel pencerede bilgi sahibi olma fırsatı yakalamış olursunuz.

Peki çocuklarınızın gelişiminde bu kadar etkili ve önemli olan ev ödevleri konusunda nasıl teşvik edebilirsiniz. Sizler için derledik. Birlikte göz atalım.

  1. İlk olarak ödev yapmaya olumlu bir tutum geliştirin. Ödev yapmanın eğlenceli ve öğretici bir faaliyet olduğu çocuklara hissettirilmelidir.
  2. Planlama ve yönetim becerilerini öğretin. Çünkü ödevlerini tamamlamak için buna ihtiyaçları vardır. Zaman yönetimi sayesinde haftalık veya günlük programlar oluşturarak zamanında yapmalarını sağlarsınız böylece streslerini azaltmalarına katkıda bulunursunuz.
  3. Çocuğunuzun ödev yapabileceği ortamı onlara hazırlayın. Sessiz ve rahat ortamlarda çalışması daha kolay olacaktır. Dikkat dağıtıcı uyaranların örneğin tablet televizyon telefon gibi faktörlerin yanlarında ödev yaptırmayın.
  4. Çocuğunuz sizleri örnek alır ve taklit eder. Eğer sizlerde kendi görevlerinizi zamanında gerçekleştirip sorumluluklarınıza göre davranırsınız çocuğunuz da sizleri takip eder.
  5. Ödev yapmanın sorumluluğunu öğretin. Ödev yapmamanın sonuçlarını çocuğunuzla konuşmak sorumluluk almalarına yardımcı olur.
  6. İlgi alanlarına yönelin. Çocukların ilgi alanlarına yönelik ödevler vermek, onların daha istekli gerçekleştirmesine yol açar. Örneğin futbol ile ilgilenen oğlunuz için matematik ödevlerini futbolla ilgili örnekler ile destekleyerek yardımcı olabilirsiniz.
  7. Yaptıkları ödevleri inceleyerek onlara başarılı oldukları yönleri üzerinden güzel geri bildirimler vermeniz ödeve olan motivasyonunu arttırır. Eksik kalan kısımları da nasıl daha iyi hale getirebileceklerini birlikte konuşun.
  8. Çocuklarınız ödevlerini yaparken zorlandıkları yerde onlara destek olun. Sizlerin desteğini hissetmek onların daha sağlam adım atmasına katkıda bulunur.
  9. Ödevlerini tamamladıktan sonra onları ödüllendirin. Bunun için bir ödül sistemi oluşturabilirsiniz. Zamanında bitirdiklerinde hafta sonu aktiviteleri ya da ufak ödüllerle destekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak çocukları ödev yapmaya teşvik etmek için ailelerin ilgi, destek ve sabır göstermeleri önemlidir. Bu adımlarla çocukları teşvik etmek öğrenme sürecine katkı sağlar ve başarı elde etmelerine yardımcı olur. Fakat unutulmamalıdır ki çocukların ödev yapmaya ihtiyaçları olduğu gibi dinlenmeye ve oyun zamanlarına da ihtiyaçları vardır. Bu yüzden ödev yapmanın yanı sıra serbest zamanlarda sağlamalısınız.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın