fbpx
Çocuk ve Ergenlerde Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu

Çocuk ve Ergenlerde Karşıt Olma Karşı Gelme Bozukluğu

Çocukluk ve ergenler dönemlerinde bazı çocuklarda karşıt olma, karşı gelme bozukluğu görülebilir ve bu durum gelişim sürecinin normal bir parçasıdır.

Okul öncesi dönemde, özellikle 2 yaş civarında bazı çocuklarda karşı gelme davranışı sıklıkla görülmektedir. Çocuk bu dönemde ebeveynlerinden ayrı bir birey olduğunu ve kendi isteklerinin olduğunu keşfeder.

Çocukta anne ve babanın söylediklerinin olumlu veya olumsuz taraflarını düşünmeden her seferinde karşı gelme durumu varsa ve uzun süredir devam eden bir durum ise, Karşı Gelme Bozukluğundan bahsedilebilir.

Karşı gelmeye eşlik edebilecek bir durum da öfke krizleridir. Çocuğun kendi istekleri konusundaki inatçılıkları, tutturmaları karşısında anne babanın sabırlı, tutarlı ve sınır koyması gerekmektedir.

“Çocuğum her söylediğime karşı geliyor”

Ebeveynlerin tavrının sonucunda çocuğun bu davranışları zamanla azalır ve daha sonra ortadan kaybolur.

Çocuk, okulda ve evde sürekli otoriteye ve kurallara karşı gelme davranışı gösteriyorsa, karşı gelme davranışına saldırgan ve yıkıcı davranışlar eşlik ediyorsa, mutsuzluk, intihar etme gibi duygu ve düşüncelerinden bahsediyorsa, mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Burada anne babaların yapması gerekenler:

  • Çocuğun olumlu davranışlarını övmek ve pekiştirmek.
  • Olumsuz davranışları olduğunda eleştirmekten vazgeçmek.
  • Çocuğun bireyselliğine saygı göstermek.
  • Evde bir konu hakkında konuşmak istiyorsa, sözünü kesmeden dinlemek; siz eşinizle bir konu hakkında konuşuyorken, ona da söz hakkı vermeniz ve fikrini sormanız hem kendini önemli, değerli hissetmesini, özgüveninin artmasını hem de kendini ifade etme becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır. Aile toplantıları yapmak ve bu toplantılarda çocuğa söz hakkı vermek.
  • Çocukla inatlaşan tavırlardan kaçınmak
  • Kuralları anne, baba ve çocuk olarak birlikte belirlemek.

Çocuğa net sınırlar koymak. Sınırlar konusunda tutarsız davranmamak.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın