fbpx
Çocuklar İçin Uykuya Geçiş Sürecinde Neler Yapılmalı?

Çocuklar İçin Uykuya Geçiş Sürecinde Neler Yapılmalı?

Uykuya geçiş bazı çocuklar ve anne babalar için zorlu bir süreç olabilir. Bazı anne baba ve çocuklar yatmadan önce gerçekten bir mücadele içerisine girebilirler. Uyku problemlerinin birçok sebebi olabilir. Çocuğunuzun uyku probleminin birçok denemeden sonra hala geçmediğini gözlemliyorsanız, bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız.

Çocuklarınızın uykuya geçişini kolaylaştıracak bazı öneriler şunlardır;

  • Yatma zamanı oynanan aktif oyunlar bazı çocuklara iyi gelebilir. Çocuğunuz bu esnada hareketli ve enerjik değilse, uyku zamanı enerjik oyunlar oynanmasını önermem.
  • Çocuğunuz zaten hiperaktif ve heyecanlı davranışlar sergiliyorsa, kahkahalar eşliğinde oynanacak gücün çocukta olduğu (sizin güçsüz, bilgisiz, korkak ve budala numarası yaptığınız oyunlar); yastık savaşı gibi bir oyun (yastık savaşında annesini devirebilmesi) veya parmak güreşi, bu enerjiyi sağlıklı bir biçimde boşaltmasını sağlayarak stresten kurtulmasına yardımcı olabilir. Fakat, bu hareketleri oynamadan önce temel kuralları belirlemek gerekebilir, böylelikle kimse incinmez. Örneğin; “yüze vurmak yok” veya “oyun sırasında biri dur dediğinde diğerinin derhal durması gerektiği” gibi kurallar koyabilirsiniz. Daha sonra da onu, daha sessiz ve sakince oynanabilecek bir aktiviteye yönlendirebilirsiniz.
  • Eğer çocuğunuz yatağa gitmek üzere hazırlanmayı reddediyorsa, birkaç dakika oynayacağınız saçma oyunların da faydası olabilir. Örneğin, pijamalarını ters giymesine izin verebilir ya da dişleri yerine ayak parmaklarını fırçalama zamanı geldiğini söyleyebilirsiniz. Çocuğun kahkahalarla gülmesi, stresini azaltır ve işbirliği yapma isteğini arttırır.
  • En bilinen yatma zamanı etkinliği hikaye okumaktır. Seçtiğiniz hikayelerde korku sahnelerinin olmadığına emin olun. Işığı kapatıp karanlıkta bilinen bir hikaye anlatın veya çocuğunuzla ortaklaşa yeni bir hikaye yaratın.
  • Yatma zamanı geldiğinde bitmek bilmeyen bir mücadele yaşıyorsanız, bu konuyu çözmek amacıyla onunla konuşup -bir aile toplantısı esnasında- karşılıklı anlaşmaya varmayı deneyebilirsiniz.
  • Sırt ya da ayak masajı gibi bedensel olarak uygulanabilecek bir aktivite, çocuğunuzun sizinle olan bağını hissedip rahatlamasını sağlayabilir. Stresli bir gün geçiren çocuk rahatlar.
  • Yine stresli bir gün geçiren çocuğunuzu rahatlatmak için; küçük yaştaki çocuklar için oynanan oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin; ce-e oyunu, kollarınızda bebek gibi sallama, ayak parmaklarını gıdıklama gibi.
  • Ninnilerin sadece küçük çocuklar için olduğunu sanmayın. Büyük çocuklar da yatma zamanı ninni dinlemekten hoşlanabilir.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın