fbpx
Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Her çocuk yaşamının bir döneminde yalan söyler. Bu süreçte çocukların gelişim evrelerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Çocukluğun ilk yıllarında yalan söylemek sağlıklı gelişimin bir parçası olarak kabul edilir. 0-3 yaş arasındaki çocuk yalan kavramını bilmez ve gerçekleşmesini istediği şeyleri gerçekmiş gibi anlatabilir. Bu durum bir hayal ürünü olduğu için yalan olarak değerlendirilmemelidir.

Bazen de çocuklar ihtiyaçlarına yönelik ilgi görmeyi hedefleyen yalanlar söyleyebilir. Bu sebeple ebeveynler çocuğun duygularını ve düşüncelerini iyi bir şekilde anlamaya çalışmalıdır.

Çocuk ihtiyacı kadar ilgi gördüğünde yalana başvurması azalacaktır. 3-6 yaş arasındaki çocukların hayal güçleri oldukça kuvvetlidir. Yaşadıklarını abartılı bir şekilde anlatabilirler.

6 yaş ve üzeri çocuklar ise yalanın toplum içinde hoş karşılanmayan bir davranış olduğunun bilincindedirler.

6 yaş ve üzeri çocuklarda yalan söylemenin yaygın sebepleri ise ebeveynleri yalan söyleyen çocukların yalan söyleme olasılıkları yüksektir, ebeveynlerin beklentilerini karşılamakta zorluk yaşayan çocuklar yalan söyleyebilir, ceza alamamak için kaçınma davranışı olarak yalana başvurabilirler, kendisini zayıf gören bir çocuk bir gruba ait olabilmek adına yalan söyleyebilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın