fbpx
Çocuklarda Kaygı Durumunda İlk Yardım

Çocuklarda Kaygı Durumunda İlk Yardım

Bazı durumlarda evde yaşanan anlık krizler için ebeveynler ne yapacaklarını bilemez ve uzun uzun cümlelerle çocuklarını sakinleştirmek ve telkin etmek isterler fakat bu durum çocukları daha da kaygılandırabilir. Ebeveynler aşağıda verilen stratejileri evde deneyerek çocuklarının kaygıyla baş etmesinde kriz durumlarında onlara yardımcı olabilir.

Nefes Alma

Çocuğunuzun yavaş ve derin nefesler almasını ve en çok sevdiği şeyleri hayal etmesini bu sayede kaygısından uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Gevşeme Egzersizi

Vücudunuzdaki belirli kas grubunu (örneğin kollar, eller, boyun ve omuzlar gibi) olabildiğince sıkın ve 5 saniye boyunca bekleyin. Kas grubunu serbest bırakın ve nasıl hissettiğinizi fark edin.

Bir Rahatlama Alanı Kurun

Çocuğunuz tarafından seçilen rahatlatıcı etkinliklerle bir kutuyu doldurun ve evinizin bir bölümünü rahatlama alanı olarak kullanın. Burada müzik, boyama kitapları, oyuncaklar, kitaplar olabilir.

Bazı çocuklar duygularını konuşarak ifade etmekte zorlanabilirler. Endişeleri hakkında yazmak ya da endişenin resmini çizmek, çocukların endişeli duygularını dağıtmalarına yardımcı olabilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın