Çocuklarda Obezite ve Ebeveynlere Öneriler

Çocuklarda Obezite ve Ebeveynlere Öneriler

2011 yılında The Lancet dergisinde yayınlanan akademik makaleye göre, dünyadaki obezite oranı 1980 yılından itibaren ikiye katlanmıştır ve obezite oldukça küçük yaşlardan itibaren görülmeye başlanmıştır.

Çocuklarda Görülen Obezitede 3 Risk Faktörü

Araştırmacılar, çocukluk çağı obezitesinde 3 temel risk durumlarından bahsetmektedir. Illionis Üniversitesi’nde, okul öncesi dönemindeki çocuklarda fazla kilo veya obezite risk etmenleri üzerine yeni bir araştırma yapılmıştır ve bu araştırmaya göre, obeziteye sebep olan fakat yemekle direkt olarak bağlantılı olmayan 3 risk faktörü olduğu bulunmuştur. Bunlar:

  1. Yetersiz uyuma
  2. Genetik yatkınlık (Ailede obezite varsa)
  3. Çocuğun kilosunu kontrol etmek amaçlı ebeveynlerin çocuğun yiyecek alımını kısıtlaması

Uyku alımının yetersizliği, fazla yiyecek alımına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, 6 saatten az uyumak obezite riskini arttırmaktadır. Yetersiz uyku nedeniyle, vücut gerekli olan metabolik işlevlerini yerine tam anlamıyla getiremez ve bu durum insülin direncine ve obeziteye neden olabilir.

Yiyeceği kısıtlamak çözüm değil

Araştırmacılar çocukların yiyecek alımını kısıtlamanın olumsuz etkisi üzerinde durmuşlardır. Bunun sebebi de ebeveynlerin yiyeceği kısıtlayarak aslında tam tersi olarak çocuğun o yiyeceğe daha çok istek duymasını sağlamış olmalarıdır. Eğer çocuğun cipse erişimi yoksa hiçbir zaman, çocuk buna erişim sağladığında olağandan çok daha fazla miktarda cips tüketir.

Evde düzenli bir yemek ortamı olmalı

Bu nedenle, uzmanlar evinizdeki yemek ortamını düzenlemeniz gerektiğini belirtmektedir. Bunu yaparken, sağlıksız olan yiyecekleri evinizde bulundurmamanız ve bu sağlıksız yiyecekler yerine farklı sağlıklı meyve ve sebze çeşitleri evde bulunduruyor olmanız oldukça önemlidir. Market alışverişine gittiğinizde, kendinizi kontrol etmeniz ve mantıklı seçimler yapmanız da oldukça etkili olacaktır.

Dikkat dağıtmak için yiyeceğe başvurulmamalı

Bir diğer önemli konu da çocuğunuz sinir krizine girdiğinde veya diğer zor duygularla baş etmek zorunda kaldığınızda, çocuğunuzu oyalamak veya dikkatini dağıtmak için yiyeceğe başvurmayın. Bu durum çocuğunuzun zor duygularla karşılaştığında, kendini rahatlatmak için her zaman yemeğe başvurma durumunun ortaya çıkmasına ve dolayısıyla olması gerekenden fazla yiyecek alımına sebep olmaktadır.

Ebeveynler yemek konusunda da örnek olmalı

Ebeveynlerin yemek seçimleri ve damak zevki gibi konular çocukları etkilemektedir. Çocuklar ebeveynlerini model alırlar ve bu nedenle daha çok ebeveynlerinde gördükleri şekilde sağlıklı veya sağlıksız yemek seçimi yaparlar. Bu nedenle, ebeveynlerin tercih ettikleri yiyeceklere dikkat ediyor olmaları ve sağlıklı yiyecek konusunda çocukları zorlamadan teşvik edici bir tutum içerisinde olmaları gerekmektedir.

Randevu Al Hemen Ara