fbpx
Çocuklarımızı Çok mu Fazla Zorluyoruz?

Çocuklarımızı Çok mu Fazla Zorluyoruz?

Günümüzde giderek daha fazla çocuk, yetişkinler gibi çok fazla aktiviteye dahil olmaktadır. Spor, müzik, dans, satranç, vs. gibi pek çok kursa biri bitmeden ötekine başlayarak, arka arkaya gitmektedirler. Çocukların çoğu zaman nefes alacak zamanları dahi olmamaktadır.

Çocuklarımızı Fazla Aktiviteyle Yoruyor Olabilir miyiz?

Pek çok anne-baba eğer çocuklarını çok fazla aktiviteye dahil olma fırsatı sunmazsa, iyi birer ebeveyn olamadıklarını düşünmektedir. Onlara zengin ve mutlu bir çocukluk verme niyetiyle bunu yaparlar. Bunu yaparken, kendi zamanlarının çoğunu feda ederler, maddi ve manevi çok yatırım yaparlar. Aynı zamanda, ebeveynler çocuklarının büyüdüklerinde yaptıkları birçok aktiviteyi hatırlayacaklarını düşünürler. Ancak, aslında çocuklar ne kadar çok yorulduklarını ve ebeveynlerinin sürekli acele etmeleri ve bir sonraki aktivite için hazır olmaları konusunda onlara bağırdıklarını hatırlayacaklardır.

Anne-Babaların Çocuklarını Aktivitelerle Çok Fazla Sıkması Doğru mu?

Yapılan araştırmalar çocukları çok erken yaşlarda ders dışı aktivitelere maruz bırakmanın çok da iyi bir fikir olmadığını göstermektedir. Çocuklar kendilerini çok fazla baskı altında ve rekabet etmek zorunda hissetmektedir.  Bazı çocuklar gelişimsel olarak henüz bazı becerileri edinmeye hazır olmadıkları için, çok fazla kaygılanabilir ve anksiyete bozuklukları geliştirebilirler.

Ders Dışı Faaliyetlerin Önemi

Elbette ki ders dışı faaliyetler çocuklara özgüvenlerini geliştirmelerine, daha az riskli davranışlar sergilemelerine ve birçok beceri kazanmalarına yardımcı oluyor. Çocuklar günümüzde birçok fırsat elde edebildikleri için oldukça şanslılar, ancak bir şeyleri derinlemesine keşfedebilmeleri için de zamana ihtiyaçları var.

Sürekli Yarış Hali Çocuklar İçin Zararlı

Amerika’da orta sınıf ailelerle yapılan bir çalışmada çocukların oldukça yoğun oldukları ve neredeyse hiç zamanları olmadığı tespit edilmiştir. Sürekli bir yarış halinde oldukları için, çocukların kendi kaynaklarını ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri hiç zamanları olmadığı görülmüştür. Birçok şeye aynı anda dahil olduklarında, bir alanda derinlemesine uzmanlaşma fırsatından yoksun kalmış olurlar.

Çocukların ebeveynleriyle vakit geçirmeye, rahatlamaya, oyun oynamaya ve sohbet etmeye ihtiyaçları vardır ve bir aktiviteden diğerine koşuştururken ailelerin bunları yapmaya pek vakti kalmaz.

Peki ne yapmalı?

Bazen bu aktiviteleri sınırlandırmak bile çocuğun üzerindeki baskıyı ve stresi azaltabilir.

Aristotle’nin “ölçülülük” kavramını burada göz önünde bulundurmalıyız. Uzmanlar ders dışı aktivitelerin çocukların hayatında pozitif bir güç olduğunu, ancak diğer yandan çok fazla aktiviteyi aynı anda yapmanın da çocukları riske sokabileceğini ifade etmektedirler. Burada “denge” anahtar kelimedir.

Ebeveynlerin de Yavaşlamaya İhtiyacı Var

Ebeveynler olarak sizlerin de rahatlamaya ve yavaşlamaya ihtiyacınız var. Aktivitelere katılmak ve çocuğunuzun katılmasını sağlamak güzeldir, ancak en iyisini ve en fazlasını yapmak için kendinizi yıpratmayın. Araştırmaların sonucuna göre, çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey “ilişki”dir, aktivite değildir. Bu nedenle, çocuğunuzla anlamlı ilişkiler kurmaya odaklanmanız çocuğunuzun ve sizin faydanıza olacaktır.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın