fbpx
Çok mu Kontrolcüyüz?

Çok mu Kontrolcüyüz?

Ebeveynlerin problemlerinden biri, çocuklarını fazla kontrol etmeye çalışmaktan kaynaklanmaktadır. Birçoğumuz kontrolün elimizde olmasını seviyor olabiliriz.

Ebeveynlerin dahil olması kötü bir şey değildir fakat olay ebeveynlerin aşırı müdahalesi haline gelirse, çocuklara iyilikten çok kötülük yapılmış olur. Şu unutulmamalıdır ki, kontrol bir efsanedir. Her daim her şeyi kontrol edemeyiz.

Kontrol Kaygısı

Hayat bizim kontrol edemeyeceğimiz kadar tahmin edilemezdir. Eninde sonunda, çocuğumuzun hayatın iniş çıkışlarıyla baş etmeyi öğrenmeleri için onları yetiştirmek durumundayız. Belki de kontrol etme ihtiyacı, kendimizde yapmamız gereken en büyük değişikliği gerektirmektedir.

Çocuklarınıza güvenmeyi ve kendi yollarını bulmalarına izin vermeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Uyum sağlama ve kontrol etmeme en büyük hedefimiz olmalıdır.

Neler yapılabilir?

  1. Kararlarının uzun dönemli sonuçlarını çocuğunuzla konuşun. Büyük kararlar vermek zorunda kaldıklarında, gelecekte neler olabileceğini ve kararlarının sonucunun nelere sebep olabileceğini görmesini sağlayın.
  2. Kararlarınız sonucunda kendi pişmanlık ve ödüllendirilme hikayelerinizi anlatın. Bunu işe yaramaz olarak düşünseler bile, siz kendi pişmanlık ve ödüllendirilme hikayelerinizi anlatın.
  3. Çocuğunuzun başarılı bir profesyonelle röportaj yapmasını sağlayın. Çocuğunuzun gelecekte yapmak istediği şeyleri yapmış olan ve kararlarını keşfetmesine yardımcı olabilecek bir profesyonel bulmaya çalışın.
  4. Çocuğunuzdan hedefleriyle ilgili bir yazı yazmasını isteyin. Çocuğunuz hedeflerini yazdıktan sonra, bu hedeflere ulaşması için hangi adımları atması gerektiği ile ilgili çocuğunuzla birlikte konuşun.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın