fbpx

COVID-19 ve Evlilikler

 

Covid-19 salgını nedeniyle aileler artık evde zaman geçirmeye başladılar. Bazı kişiler bu dönemde işlerine gitmeye devam ederken bazı aileler ise evde hep birlikte zaman geçirmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre, covid-19 virüsü ile birlikte kısa sürede Çin’de ve Amerika’da boşanmaların arttığı bildiriliyor.

 

Bireysel olarak belirsizlik içerisinde geçirdiğimiz bu zamanda oldukça stres, kaygı ve huzursuzluk yaşıyor olmamız olası bir durumdur. Haberlerde sürekli olarak bu konunun dönüyor olması, evde sıkılıyor olmamız, evde kalma süresinin uzuyor olması, finansal kayıplar vb. bizi psikolojik olarak daha büyük bir çıkmaza sürüklüyor olabilir.

 

Her zaman birlikte paylaştığımız evimizin normal yaşadığımız sorunlardan daha stresli bir ev haline geliyor olması ilişkilerde hem pozitif hem negatif dinamiklerin harekete geçmesine neden oluyor. Normal hayat koşullarında da iletişimde zorluk yaşayan çiftler için bu dönem çok daha zor geçiyor. Fakat iletişimi daha kuvvetli, birbirine duygularını paylaşan çiftler için daha kolay bir süreç olacaktır. Genel olarak her çiftte tahammülde azalmalar, çok duygusal ya da çok öfkeli anlar yaşanması bu dönemde olasıdır. Önemli olan bu yaşanması olası olan durumların ilişkiye verdiği zararı görebilmek ve bir an önce bir şeyler yapıyor olmak olacaktır.

 

-En önemlisi duyguları paylaşıyor olmak; endişe, korku, stres ve suçluluk duygularının beklenen duygular olduğunu iki tarafında bilmesi ve birbirine destek olması önemlidir. Çiftler bu duyguları hissettikleri ve ifade ettikleri zamanlarda kendilerini daha rahatlamış hissedeceklerdir.

 

-Çiftler ve aileler evde kitap okumak, film izlemek, egzersizler yapmak, kutu oyunları oynamak gibi etkinlikler yapıp daha sonra film ve kitap hakkında konuşma saatleri oluşturabilirler.

 

-Birlikte evde bazı eşyaların yerlerini değiştirmek ya da dolapları düzenlemek gibi farklı durumlarla kendilerini meşgul ettiklerinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceklerdir.

 

-Birlikte vakit geçirmek kadar kendinize bireysel saatler ayırıyor olmanız da bu aşamada sizlere faydalı olacaktır.

 

-Para ve maddi meseleler ile ilgili güncel harcama listeleri belirleyip günlük yaşamınızı stabilize etmeye çalışabilirsiniz.

 

-Ev işlerinde iş bölümü yapıp bunun için gün ve zaman belirleyip birbirinize her alanda destek olduğunuzu göstermeniz çift olarak size bu dönemde yalnız olmama hissini ve beraberliğin verdiği rahatlığı hissettirecektir.

 

Psk.Ecem Karataş

Kaynak:

Fulwiler M.(2014) The Gottman İnstitute, 6 Arguments All Married Couples Have

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın