fbpx
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Ebeveynlik

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Ebeveynlik

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar çoğunlukla parlak zekalı, aklına estiği gibi davranan ve sempatik çocuklardır. Fakat, bu çocuklara ebeveynlik etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Davranışsal problemler – örneğin; sorumluluklarını unutmak, sınırsızlık, isyankar davranışlar ile uğraşmak ebeveynler için oldukça yorucu olabilir.

Düşük özgüven, arkadaş edinmekte zorlanmak, duygusal iniş ve çıkışlar DEHB’in çocuklar üzerindeki sonuçlarıdır. Bu da ebeveynlere zor anlar yaşatabilir. Ebeveynlerin DEHB olan çocuklarının ihtiyaçlarına kendilerini adamaları gerekir. Tüm bunlar ebeveynlerde tükenmişlik hissi yaratabilir ve beraberinde kızgınlık ve öfke krizleri de gelebilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Ebeveyni Olmak

Ebeveynlerin kendi duygularını fark etmeleri ve bu zor duygularla baş etmeyi öğrenmeleri oldukça önemlidir. Aksi takdirde, çocuğa zarar veren bazı davranışları yapıyorken, kendimizi bulabiliriz. Bu nedenle, çocuğunuza destek olurken, kendinize de destek olmayı ihmal etmeyin. Eğer bu zor duygularla baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bir sosyal bir destek arayın ve eğer bu tükenmişlik ve zor duygular artarak devam ediyorsa, mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından destek alın.

DEHB Olan Çocukların Ebeveynlerine Öneriler

DEHB olan çocuklar diğer çocuklar gibi adil, açık ve istikrarlı sınır ve kurallara ihtiyaç duyarlar. Uzmanlar, çocuğa karşı açık beklentilerin olması gerektiği ve davranışlarının sonucunu bilmesi ve yaşaması gerektiğini ve pozitif davranışların da takdir ile pekiştirilmesi gerektiğini bildirmektedir.

Çocuğu hiçbir şekilde cezalandırmamak ve problemli davranışları çocukla birlikte konuşmak oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun bazı davranışları oldukça sitemkar ve isyan olarak algılanabilir, fakat aslında temelde yatan sebep kaygı ve hayal kırıklığı olabilir. Davranışın altında yatan asıl duyguyu bulup yaşamış olduğu bu duyguyu çocuğunuza anlatmak gelecekte meydana gelebilecek öfke patlamaları veya herhangi bir krizi önlemiş olur.

Özellikle ders çalışırken motivasyonlarını sürdürmeleri konusunda ebeveynler çocuklarını teşvik etmeli ve çocuğun kendini seviliyor, destekleniyor ve güvende hissettiğinden emin olmalıdır.

DEHB ile ilgili ebeveynlerin açıkça konuşabilmesi ve tedavi araması oldukça gereklidir. Böylece çocuk yetişkinlik döneminde kendini seven, değer veren, becerikli ve özgüvenli bireyler olarak hayatlarına devam edebilirler.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın