fbpx
Ebeveyn Tartışmalarının Çocuğun Psikolojisine Etkileri

Ebeveyn Tartışmalarının Çocuğun Psikolojisine Etkileri

Her evlilikte anlaşmazlıklar ve tartışmalar olabilir. Ancak buradaki önemli nokta; eşinizle hiç tartışmamanız değil, çocuğun görüş alanı içerisinde tartışmamak ve sorunlar karşısında nasıl çözümler bulduğunuzu çocuğunuza göstermektir. Tüm bunlara rağmen, ciddi tartışmalar çocuğa zarar verebilir.

Anne babaların tartışmaları çocukları nasıl etkiler?

Yapılan araştırmalara göre, hangi yaşta olursa olsun, anne babanın birbirleriyle olan ciddi tartışmaları çocuğu derinden etkilemektedir. Yapılan bir araştırmada çocuklar 18-19 yaşlarına gelene kadar ebeveynlerinin tartışmalarından etkilendikleri gözlemlenmiştir.

Fiziksel şiddet ve psikolojik (örneğin; tartışma esnasında sessiz kalmak, aşağılamak, eleştirmek, küsmek, vs.) gibi ebeveynlerin toksik olarak nitelendirdiğimiz ilişkileri, uzun vadede çocukta derin yaralar açabilir. Uzun vadede çocukların üzerinde ne gibi etkileri olduğunu araştıran bir çalışmaya göre, sık sık ve oldukça ciddi şekilde tartışan anne-babaların çocuklarının gelecekte depresyon, kaygı bozukluğu ve davranış problemleri gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çocuklarda artan bir agresiflik görülür. Kendilerine olan güvenleri de oldukça düşüktür. Okula uyum sağlamakta zorlanırlar ve diğerlerine göre daha fazla sosyal ilişkilerinde zorlanırlar. Suç işleme olasılıkları daha yüksektir ve problemleri yönetme becerileri gelişmemiştir.

2013’te yapılan bir araştırmaya göre ise, sık sık tartışmaların olduğu bir ev ortamında yaşamanın vermiş olduğu stresin çocuğun bilişsel performansını, dikkati sürdürme ve duygularını düzenleme becerisinin olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Dolayısıyla, bu çocukların ders notlarının daha düşük olduğu ve okulu bırakma olasılıklarının daha yüksek olduğu görülmektedir.

Ebeveyn tartışmalarına çok sık maruz kalan çocukların diğer kişilere karşı düşmanca tavırlar sergileme olasılıkları çok daha yüksektir. Bu çocuklar kardeşleriyle tartışırken, ebeveynlerinin tartışma esnasında gözlemledikleri tutum ve davranışları sergileyebilirler. Yetişkin olduklarında sağlıklı bir ilişki sürdürmekte veya gerçekten hayatlarında kime güveneceklerini bulmakta zorlanabilirler.

Ebeveynlerinin sık sık tartışmalarına maruz kalan çocuklar fiziksel belirtiler de gösterebilirler (örneğin; baş ağrısı, mide ağrısı vs.). Uyku ve yeme problemleri gözlemlenebilir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın