fbpx
Ebeveynler En Çok Hangi Dönemlerde Zorlanır?

Ebeveynler En Çok Hangi Dönemlerde Zorlanır?

Her yaşta, çocuklar ebeveynlerine zor zamanlar yaşatabilir. Açık bir şekilde cevap, farklı ebeveynlerle farklı çocuklar ve farklı olaylar için oldukça değişkenlik göstermektedir. Fakat; Suniya Luthar ve Lucia Ciciolla tarafından, Arizona Devlet Üniversitesi’nde, 200 anne ile yapmış olan bir araştırmada, tek bir cevap sunulmuştur: Ortalama olarak, ortaokul döneminde (12-14 yaş aralığında) çocuğu olan anneler; bebeklik, okul öncesi, ilkokul, lise ve yetişkinlik döneminde çocukları olan annelere göre çok daha kötü hissetmektedir. Ortaokula giden çocuğu olan annelerin ebeveynlikten tatmin olma oranı, diğer annelere göre oldukça azdır.

Ebeveynlerin zorlandığı gelişim dönemleri

Daha detaylı olarak çalışmanın sonuçlarına bakılacak olursa; çocuklar orta okul dönemindeyken, anneliğin istikrarlı giden örüntüsündeki sıkıntıların en tepeye ulaştığı bulunmuştur.

Ortaokula giden çocuğu olan anneler; daha çok stres, boşluk, yalnızlık, yaşamdan memnuniyetsizlik ve içsel doygunluğun verdiği mutluluğun azaldığını hissettiklerini belirtmişlerdir. Aynı zamanda, ortaokuldaki çocuklarının davranışlarına daha az pozitif şekilde baktıklarını söylemişlerdir.

Çalışmada, ortaokul döneminde olan çocuklara sahip ebeveynlerin ebeveynlik memnuniyet oranlarının düşük olmasının, tamamen çocuklarının uyum problemi veya acı verici veya kaba bir şekilde davranmalarından kaynaklanmadığı ortaya çıkarılmıştır. Bundan daha fazlasının olduğu belirtilmiştir.

Ebeveynler ortaokul yıllarıyla nasıl baş edebilirler?

Ortaokul döneminde çocuğu olan bir ebeveynin karşılaştığı zorlukların anlamı; bu dönemde çocuklarına bakım verirken, bir yandan da özellikle kendilerine bakım vermeleri gerektiğidir. İşte, öneriler:

  • Kendi hobileriniz olması için çabalayın
  • Destek arayın
  • Çocuğunuzla güç savaşına girmeyin
  • Sabırlı olun: Bu bir dönem ve geçeceğini kendinize sık sık hatırlatın.
  • Unutun: Ergen çocuğunuzun geçmiş hatalarını ortaya çıkarmayın. Genç ergenler, çok hızlı bir şekilde değişirler. Geçen ay yaptıklarını tamamen farklı bir kişi yapmıştır. Bu nedenle, her gün çocuğunuz için yeni bir sayfa açın.
Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın