fbpx
Ebeveynlere Oyuncak Seçimi Önerileri

Ebeveynlere Oyuncak Seçimi Önerileri

Henüz çocuğuna hangi oyuncağı alacağına karar verememiş veya bazı oyuncakları almak konusunda tereddüt yaşıyor olan ebeveynler için, bu yazı yararlı olacaktır.

Aşağıdaki öneriler, Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi’nin güncel raporlarına dayandırılmıştır. Çocuk Doktoru Healey ve Mendelsohn tarafından yazılan bu rapor dijital oyuncak tercih etme modasının tersine döndüğünü ve geleneksel oyuncakların desteklendiğini ileri sürmektedir.

Çocukların Gelişimlerini Destekleyen Oyun ve Oyuncaklar

Ekran kullanımı, çocuklar ve bakım verenleri arasındaki oyun temelli etkileşimin yerine geçmektedir. Daha kötüsü; dijital oyunların, çocukların gelişimini desteklediği konusundaki birçok iddianın bilimsel hiçbir kanıtı yoktur.

Aksine, ekran kullanımı ve dijital oyunların; psikolojik işlevselliğin azalması ve vücudun büyük kaslarının kullanıldığı koşma ve denge kurma gibi kaba motor aktivitelerinde azalma gibi olumsuz sonuçları olduğu tespit edilmiştir. Örneğin; geleneksel kitaplar yerine, elektronik konsol kitapları okuduğunu anlama becerilerinin gelişmesini engelleyebilir.

Oyun ve Oyuncak Seçimlerimiz Nasıl Olmalı?

Basitçe söylemek gerekirse; birçok elektronik (sanal) oyun, geleneksel oyuncakların (fiziksel/somut) sağladığı kadar yarar sağlayamadığı görülmektedir.

Oyuncaklarla oynamanın başlıca amacı, sıcak ve destekleyici iletişim ve etkileşimi arttırmaktır. Bu nedenle dijital veya geleneksel oyuncaklar, sosyal etkileşimin yerine geçmemeli, aksine arttırmalıdır.

İdeal Oyunlar ve Oyuncaklar Nasıl Belirlenir?

İdeal oyun ve oyuncaklar; çocuk ve bakım vereni arasındaki etkileşimi arttıran, dil ve problem çözme becerilerini geliştiren, karşılıklı olan, işbirliğini artıran, mış gibi yapılan ve yaratıcılık konusunda zenginlik yaratan oyun ve oyuncaklardır. Örneğin; kutu ve kart oyunları, fiziksel aktivite içeren oyun ve oyuncaklar (ip, top, bisiklet), birlikte kitap okumak ve kitap hakkında konuşmak, çizim ve boyama yapmak, yaratıcılığı arttıran malzemeler (makas, yapıştırıcı, sanat malzemeleri), hayal gücünü geliştiren oyuncaklar (kostümler, mutfak eşyaları, bebekler, araçlar, vs.), puzzle, lego gibi pek çok oyun, oyuncak ve aktivite çocuğunuz için faydalı olacaktır.

İsteklerden İhtiyacı Tespit Etmek

Çocuğunuzun sizden oyuncak silah istemesi olumsuz bir durum olarak algılanmamalıdır ve oyuncak silahlar çocuğu daha da agresifleştirmez. Aksine, çocuğunuzun sizden oyuncak silah istemesi bir ihtiyacı olduğunu gösterir ve var olan zor duygularını oyuncak yoluyla ifade etmesini sağlar.

Hayal Gücünü Arttıran Oyuncaklar Seçin

Çocuk doktorlarının raporlarına göre, ebeveynlerin ve bakım verenlerin güvenli ve çocuğun gelişimine uygun olan oyuncakları seçmeleri gerekmektedir. Bu nedenle; hayal gücünü arttıran, çocuk-bakım veren etkileşimini destekleyen, problem çözmeye ve keşfetmeye teşvik eden hem zihinsel hem de fiziksel aktiviteleri içeren, güvenli oyuncakları seçmelisiniz. Zillerin, ıslık çalan düdüklerin olması veya teknolojik özelliklerinin olması, oyun ve oyuncakları daha iyi yapmaz. Bazen en basit oyuncak, en iyi oyuncaktır; çünkü bu oyuncaklar çocuklara hayal güçlerini kullanma fırsatı verir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın