fbpx
Ebeveynlik Stilleri

Ebeveynlik Stilleri

Araştırmalar ebeveynliğin; çocuk üzerindeki davranış problemleri, duygudurum bozuklukları ve akademik başarıdaki değişiklikler gibi birçok sonuç üzerindeki etkisini keşfetmiştir. Genel olarak çalışmalar; sevecen olabilme, çocuğu fiziksel ve duygusal olarak doyurabilme ve sınır koyabilme olarak karakterize edilen ebeveynlik becerilerinin gençler için olumlu sonuçların desteklenmesinde yardımcı olduğunu bulmuştur. Ebeveynlik stili; talepkarlık ve duyarlılık özelliklerini kapsayan ebeveynlik özelliklerinin iki boyutunu temsil etmektedir.

Sizin Ebeveynlik Stiliniz Hangisi?

Araştırmacılar aşağıda tanımlandığı gibi dört ebeveynlik stili tespit etmişlerdir.

Demokratik Ebeveynlik Stili

Yüksek talepkarlık ve duyarlılık olarak tanımlanmıştır. Ebeveyn; fiziksel ve duygusal olarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılar, duyarlıdır, çocuğun kurallar konusunda mantık kurmasını sağlar ve çocuğun özerkliğini teşvik eder. Hem talepkar olmayı hem de duyarlı olmayı vurgulayan demokratik ebeveynlik stili; çocuğun akademik anlamda başarılı olmasına ve daha az olumsuz psikolojik durumla karşılaşılmasında diğer ebeveynlik stillerine göre çok daha etkili olmaktadır.

Otoriter Ebeveynlik Stili

Yüksek talepkarlık ve düşük duyarlılık olarak tanımlanmıştır. Bu tür ebeveynlik stiline sahip ebeveynler; fazla yönlendiricidir, fazla kısıtlar, güç kullanan davranışlar sergiler.

İzin Verici Ebeveynlik Stili

Düşük talepkarlık ve yüksek duyarlılık olarak tanımlanmıştır. Bu tür ebeveynlik stiline sahip ebeveynler; çocuklarından hiç veya çok az şey talep ederler, kontrollü olmayan davranışlar sergilerler ve çocuğun davranışlarının doğal sonuçlarıyla karşılaşmasına izin vermezler.

İhmal Edici Ebeveynlik Stili

Düşük talepkarlık ve düşük duyarlılık olarak tanımlanmıştır. Bu ebeveynler çocuklarından hiç veya çok az talepte bulunurlar ve çocuklarının ihtiyaçlarını göz ardı ederler.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın