fbpx
Empatik Yaklaşım Geliştirme ve Faydaları

Empatik Yaklaşım Geliştirme ve Faydaları

Bazı bilim insanları, empatinin kaynağının beynimizdeki “ayna nöronlar” olduğunu belirtmişlerdir. Bu nöronlar, yüz mimiklerinden ve beden dilinden diğer kişilerin duygularını okuma, taklit etme ve göstermek kapasitesinin gelişkin olmasını sağlar.

Empati ve Sempatinin Farkı

Empati, sempati ve şefkat çok sık birbirlerinin yerine kullanılırlar, fakat hiçbiri birbiriyle aynı anlama gelmemektedir. Sempati, bir kişi hakkında endişe duymak ve o kişinin daha mutlu ve daha iyi durumda olmasını istemektir. Diğer yandan empati, diğer kişilerin duygularını paylaşmak olarak tanımlanabilir. Şefkat ise, başkalarını düşünerek onun duygularını empatik bir şekilde anlamak isteme veya onun adına hareket etmektir.

Empatimizi geliştirebilir miyiz?

Yapılan araştırmalara göre, bireyler önceliklendirmeyi seçebilir ve empatiyi geliştirebilir. Sosyal ortamda bol bol vakit geçiren insanlar, diğerlerine empatik bakış açısını geliştirebilirler. Diğer bir araştırma, roman okumanın başkalarının yerine kendimizi koyabilme becerimizi geliştirdiğini göstermektedir. Meditasyonun da beyindeki empati ile ilgili alanını geliştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Çocuklar empati becerilerini nasıl geliştirebilir?

Bebekler 18 aylıktan öncesinde, insanların davranışlarının bir amaca yönelik olduğunu anlar ve buna göre davranmayı bilirler. Buna, anne ve babalarını rahat ettirmek de dahildir. Diğer insanların düşünceleri hakkında daha gelişmiş bir mantık geliştirme dönemi 5 veya 6 yaşa denk gelir ve araştırmalar, empati konusunda çocuklarına örnek olabilen anne babaların çocuklarının empati becerilerinin daha gelişmiş olduğunu göstermektedir.

Empatinin romantik ilişkilere faydası nedir?

Sağlıklı ilişkilerde, bireyler herhangi bir zorlukla karşılaştıklarında, partnerleri tarafından anlaşılmak, yani empati yapmalarını isterler. Fakat, iyi zamanlarda da partnerler arasındaki empatik yaklaşım da zor zamanlardakinde olduğu gibi oldukça önemlidir. bir çalışmada, partnerlerin pozitif duygularına karşı empati göstermenin, negatif duygulara empati göstermekten beş kat daha fazla ilişkiler için faydalı olduğu bulunmuştur.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın