fbpx
Ergen Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim?

Ergen Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim?

Çoğu anne-babanın zorlandığı konuların başında gelene ergen çocuklarla iletişim kurma sorunları birkaç önemli noktaya dikkat edilerek aşılabilir.

Onların bakış açısını anlamaya çalışın

Çocuğunuzla aynı düzeye gelin ve problem çözme durumuna geçmeden önce onların bakış açısını anlamaya çalışın.

Ebeveynler, çocuklarının acı çektiğini görmekten nefret eder. Sonuç olarak, genellikle çocuklarının karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için acele ederler ve bu süreçte farkında olmadan ergenin duygularını geçersiz kılarlar. Bunun yerine tepkilerini destekleyici bir şekilde yansıtma yaklaşımını benimseyebilirsiniz. Örneğin, “Bu çok üzücü geliyor” gibi cümleler yardımcı olabilir.

Problemi birlikte olduğunuzu hissettirerek çözmeye çalışın

Ebeveynler genellikle sorunları doğrudan gençlere çözümler sunarak çözerler. Çoğu zaman bu, bir ergenin kendisine “çocuk” muamelesi yapıldığını hissetmesine yol açar. Akılda tutulması gereken şey, gençlerin, bir birey onlara ne yapmaları gerektiğini doğrudan söylediğinde, gelişimsel olarak bir direnç duygusu hissetmeye eğilimli olduklarıdır. Çözüm, çocuğunuzu problem çözme sürecine dâhil etmektir.

Çocuğunuzun davranışının büyük resmini çekin

Çocuğunuz yardımınızı kabul etmeyi reddettiğinde bu korkutucu, kafa karıştırıcı ve üzücü olabilir. Çoğu zaman, ebeveynler gençlerin davranışlarını saygısız, kaba veya mantıksız olarak görürler. Bir ebeveyn olarak bakış açınız doğru olsa da çocuğunuzun farklı bir bakış açısına sahip olduğunu kabul edin.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın