fbpx
Ergenler ve Uyku

Ergenler ve Uyku

Ergenlik süreci bazı nedenlerden ötürü oldukça fırtınalı bir süreçtir. Ebeveynler ve çocuk arasındaki en temel çatışmalardan biri de uykudur.

Ergenler çocuklara kıyasla çok daha az uykuya ihtiyaç duyarlar, fakat hala yetişkinlere göre biraz daha fazladır bu süre. Biyolojik saatleri ebeveynlerinin istediği yatma saatinden çok daha geç bir saatte yatmaya eğilimli hale getirebilir. Aynı zamanda, ergenler yatma saatiyle ilgili isyankar tutumlar içerisine girebilir ve bu durum ebeveynlerine karşı bağımsızlıkları konusunda açık bir meydan okuma haline gelebilir.

Ergenlerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Ergenlerin yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Bu süre 8-10 saat arasında bir süredir. Araştırmalara göre ergenlerin sadece %15’i ideal uyku süresine uygun bir şekilde uyku uyurlar.

Ergen çocuğumun geç kalkmasına izin vermeli miyim?

Bu duruma göre değişir. Ergenler genellikle geç yatıp geç uyumayı severler. Bu nedenle, ergen çocuğunuzu olması gerekenden çok daha erken uyandırmak, uyku kalitesine bozabilir ve çatışma yaratabilir. Her çocuk gibi, ergenlerin de düzene ihtiyaçları vardır.

Ebeveynler bilinçli olabilir, ama ergen çocukları varsa biraz da esnek olmaları gerekir. Ergenler büyüdükçe, kendilerinin ne kadar uykuya ihtiyaçları olduğunu ve nasıl bir uyku düzenleri olması gerektiğini kendileri ayarlayabileceklerdir.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın