fbpx
Ergenlikte Riskli Davranışlar

Ergenlikte Riskli Davranışlar

Hiç kendinizi çocuğunuzla ilgili “Bunu yapabildiğine inanamıyorum!” diye düşünürken buldunuz mu? Ergen bir çocuğunuzun olması başlı başına riskli bir iştir, fakat yine de hayatınızda sahip olduğunuz en iyi şeylerden biridir. Sonuç olarak risk; ergenin söylediği, yaptığı, yediği, uyuduğu ve nefes aldığı her şeyin bir parçasıdır. Aslında ebeveynler umutsuz bir şekilde çocuklarının riskli davranışlarıyla mücadele etmenin yollarını onlara hiçbir faydası olmayan cezalar vererek bulmaya çalışırlar.

Çocuğunuzu suçları için ayıplamadan önce, kendi gençliğinizde yapmış olduğunuz hataları hatırlayın. Ergenlerin yasalara uyan ve sağlıklı bir yetişkin olma yolunda büyümesi ve olgunlaşması için risk alması sadece önemli değil, aynı zamanda beklenen bir durumdur.

Her riskli davranış kötü müdür?

Popüler inanışın aksine, her riskli davranış kötü değildir. Aslında birçok risk, kritik ergenlik döneminde sadece iyi değil, aynı zamanda sağlıklı nörolojik gelişim ve büyümeye de yardımcı olmaktadır. Riskli davranışlar ve kural ihlali; ergenin çözüm odaklı ve sağlıklı yetişkinler olabilmelerinde ergene yardım etmek için hizmet eden beyindeki nörolojik değişimler ile bağlantılıdır. Bu nedenle, bir miktar pozitif risk alma davranışı ergenlerin bağımsızlığı, ayrı bir kimlik geliştirmesi ve otoriteyi test edebilmesi konusundaki ihtiyacını karşılaması için gereklidir.

Pozitif veya sağlıklı risk almak

Pozitif veya sağlıklı risk alma davranışı; takım olarak oynanan sporlar, gönüllü aktiviteler ve yeni arkadaşlar edinmeyi kapsar. Nasıl kazanacağını ve kaybedeceğini ve aynı zamanda başkalarına yardım etmek için nasıl risk alınır gibi konuları öğrenmek her bir ergenin kazanması gereken önemli bir sosyal kilometre taşıdır.

Negatif risk alma davranışları nelerdir?

Negatif risk alma davranışları; sigara içmeyi, alkol ve madde kullanımını, çalmayı, kendi kendini yaralamayı, güvenli olmayan cinsel ilişkiye girmeyi, yeme bozukluklarını ve çete faaliyetlerine katılmayı kapsar.

Birçok ergen negatif riskli davranışları sergilemek ister, çünkü bu davranışlar çok yüksek derecede heyecan içerir. Aynı zamanda, çok yüksek derecede tehlike ve negatif sonuçları da beraberinde getirmektedir. Negatif risk alma davranışlarını sergileyen ergenler belki de sadece deneyimlemek için bu tarz davranışlara başvururlar, fakat kalan hayatları boyunca acı verici, hatta ölümcül olabilen tutum ve davranışları da öğrenmiş olurlar.

Ergen yanlışlarına karşı davranış yöntemi

Ergen çocuğunuz yanlışlar yaptığında, konu hakkında sessiz kalmayın. Uygun bir zamanda, deneyimlerinizi çocuğunuzla paylaşın. Kendi hatalarınızı çocuğunuzla paylaşmak ilişkinizde bir uyum ve güven inşa eder. Çoğu kez ebeveynler için kendi hatalarını kabul etmek oldukça zordur, fakat bunu ihtiyatla ve ilgiyle yaparsanız, çocuğunuz size pozitif bir şekilde ve yargılamadan tepki gösterecektir.

Unutmayın ki günümüzde yüksek teknoloji ile iç içe olan bir toplum içinde yaşamak oldukça zordur ve bir önceki jenerasyona göre ergenin alabileceği risk ve seçimler çok daha fazla tehlikeli, endişe verici ve ürkütücü olabilir. Ergen çocuğunuz risk almaya meyillidir. Bu nedenle, çocuğunuzun risk almasına izin verin fakat doğru/pozitif yönde olabilecek riskleri aldığından emin olun.

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın