fbpx

Hamilelik Döneminde COVID-19

 

Hamilelik, anne adayları için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülmekle birlikte, doğal stres yaşantısı olarak kabul edilen pek çok duygu durum değişiminin görüleceği süreç olarak kabul edilir. Çünkü bu dönem boyunca anne adayı sadece fiziksel ve biyolojik birtakım değişimler yaşamaz. Aynı zamanda psikolojik ve sosyal olarak da yaşadığı farklılıklar ile baş etmeye ve bunlara uyum sağlamaya çalışır. Anneliğe hazırlık dönemi anne adayının kafasında pek çok soru işareti oluşmasına da neden olur. Nasıl bir anne olacağım, Çok kilo alacak mıyım, Sosyal hayatım nasıl etkilenecek, Eşimle olan ilişkim etkilenir mi?’ vb. sorular çok da kolay olmayan ve kaygı yaratmada etkili olabilecek durumlara yol açabilir.

Tüm dünya olarak içinde bulunduğumuz belirsiz durum karşısında, hali hazırda kaygı ve endişe yaşamaya meyilli olan anne adayları, kendilerini her zamankinden daha fazla zorlayıcı bir dönemde hissedip bunu yüksek kaygı şeklinde ve daha büyük bir belirsizlik olarak yaşayabilirler.

Sosyal mesafeyi korumanın ve evde kalmanın öneminin ne kadar etkili ve aslında ne kadar da zor olduğunu hepimiz biliyor ve yaşıyoruz fakat anne adayları için bu dönem, bizim düşündüğümüzden daha da zor olabiliyor. Kendilerini sıkışmış, huzursuz, kaygılı, mutsuz, tedirgin ve kapana sıkışmış gibi hissedebiliyorlar.

Bu dönemde, anne adaylarının zorlandığı duygularla başa çıkabilmek için yapabileceği pek çok şey vardır. Anne adaylarının sosyal izolasyon döneminde evde neler yapabileceklerine değinelim.

-Her şeyin başında beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir. Bu dönemde kaygının yarattığı yeme bozukluğu sizi daha sağlıksız beslenmeye itebilir. Bu kaygınızın farkına varmak ve daha sağlıklı, dengeli beslenmek bebeğinizin sağlığının yanında sizin de sağlığınızı korumada ve kaygınızı azaltmada etkili olacaktır.

-Bu dönemde dışarı çıkma konusunda endişeli olduğunuz için ev içi fiziksel aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Evde egzersizler yapmak sizi daha rahat hissettirecektir.

-Meditasyon, gevşeme ve nefes egzersizlerinin kaygıyı azaltmada etkili olduğunu biliyoruz. Bu dönemde evde yapılacak meditasyonlar  ve nefes egzersizleri hissettiğiniz negatif düşüncelerden arınma konusunda size destek olacaktır.

-Haberlerden ve sosyal medyadan biraz olsun uzak kalmak bu dönemde size daha iyi gelecektir. Gündemden uzak kalıp kendinizi soyutlamak olarak değil de gün içerisinde haber alma araçlarındaki geçireceğiniz saati sınırlayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

-Duygularımızın farkına varmak, duygularınızı ailenizden biri ile paylaşmak sizi rahatlatacaktır.

-Kendinizi çok kaygılı hissediyorsanız ve bu negatif düşünceleri yönetme konusunda güçlük çekiyorsanız bir uzman desteği almak sizin için yararlı olacaktır. Zorlandığınız duygularla başa çıkmakta almış olacağınız bu destek, size ve bebeğinize bu dönemi en güzel şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

 

          Psk.Ecem Karataş

 

 

Kaynakça:

 

(Op.Dr.Serkan Oral)-Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı www.serkanoral.com

 

(Türk Perinatoloji Derneği ) Gebelikte Egzersiz   www.perinatoloji.org.tr/

 

Randevu Al Hemen Ara
WhatsApp'tan bize yazın